Odpovede na Vaše najčastejšie kladené otázky
Chcel(a) by som si kúpiť vtáčkara lebo mi zdochol škrečok a teraz sa nemám s kým maznať, hrať a minule sme ho s mamou hľadali po celom byte a veľa sme sa pritom nasmiali ...
Odpoveď:
Osobne odporúčam kúpiť si rýchlo ďalšieho škrečka aby vzniknutá citová ujma nebola taká veľká. Vtačkárov si kupujte len v prípade ozajstného záujmu ! Samice môžu žiť aj 20 rokov. Nie je to zviera, s ktorým by ste mohli predvádzať kúsky pred kamarátmi. Dôležité je aby ste si pred nákupom preštudovali všetko o danom druhu v literatúre alebo sa spýtali na našom fóre , tam Vám isto poradíme.
Je pomenovanie tarantula pre vtáčkara správne:
Odpoveď:
Nie je ! Tarantule sú bičovce radu Amblypygi. Dodržiavajte správne názvoslovie.
Aké sú najvhodnejšie druhy pre začiatočníka:
Odpoveď:
Brachypelma albopilosum
Brachypelma emilia
Brachypelma smithi
Brachypelma vagans
Grammostola rosea
Grammostola pulchra
Grammostola aureostriata
Kde si svojho prvého vtáčkara kúpim?:
Odpoveď:
Pavúka buď dospelého alebo mladého jedinca si môžete kúpiť na burzách, ktoré sa na Slovensku pravidelne uskutočňujú alebo sledovať stránky www.ifauna.sk sekciu pavúky a tam si po kontakte s predávajúcim svoj vysnívaný druh určite z ponuky kúpite.
Môžem po uhryznutí vtáčkarom zomrieť:
Odpoveď:
Optimisticky znie fakt, že dosial nebolo popísané smrteľné uhryznutie vtáčkarov z čeľadí Theraphosidae. Smrteľné uhryznutia boli spôsobené z čeľadí Ctenizidae, Hexathelidae, Barychelidae. Niektoré uhryznutia toxicky významných druhov z čeľadí Theraphosidae môžu spôsobiť vážne komplikácie a zdravotné ťažkosti. Viď článok Toxicita a obrana u vtáčkarov.
Aké veľké má byť terárium pre môjho chovanca:
Odpoveď:
Všetko záleží na druhu vtáčkara, ktoré ste si zaobstarali. Vtáčkarov rozlišujeme: zemných, norových, stromových. Veľkosť terária teda záleží od špecifických potrieb druhu. Malého 1 - 3 zvl. jedinca môžete nechať podľa veľkosti vo filmovke.
Rozmery sklenených terárii:
Zemné druhy:
20x20x20 pri menších druhoch (Cyclosternum)
30x20x20 pri stredných druhoch (Brachypelma, Grammostola)
40x30x40 pri väčších druhoch (Lasiodora, Theraphosa)
Norové druhy:
Čím vyššie tým lepšie, vrstva rašeliny by mala byť okolo 30 - 40 cm na vytvorenie nory.
30x20x(30) 40
Stromové druhy:
20(30)x20x40
Aké je základné vybavenie terária pre chov vtáčkara:
Odpoveď:
Potrebujeme niekoľko vecí. Základom je podklad tvorený buď lignocelom alebo rašelinou, prípadne ich kombináciou. Ďalej môžeme použiť okrasný koreň, konár alebo kus borovicovej kôry (u stromových druhov je to nutnosť). Vhodný je aj úkryt napr. z kokosovej škrupiny a tiež plytká napájačka.
Ako zistím či mám samca alebo samicu?:
Odpoveď:
Aj skúsený chovateľ má problém určiť pohlavie svojho vtáčkara najmä pri juvilejných jedincoch.Samce sa po dosiahnutí dospelostného zvleku spravidla líšia od samíc bulbusmi na pedipalpách a väčšina druhov má aj tibiálne háky - výrastky na prvom páre kráčavých končatín. Samičku niektorých druhov vtáčkarov 7 - 9 zvlek môžeme určiť aj sami podľa pozorovania bruška v mieste epigastrálnej ryhy, kde majú samice výrazný vrchný pysk vyliačený smerom von. U samca je horný a dolný pysk kolmý a rovný bez pohlavnej štrbiny.
Môj vtáčkar má na zadočku lysinku je chorý:
Odpoveď:
Nie je, Váš vtáčkar pravdepodobne nejakým vyrušením vykopával zo zadočku obranné chĺpky a tým mu vznikla Vami pozorovaná lysinka. Nemusíte sa však báť, tá sa pri najbližšom zvleku úplne stratí a nahradí sa novými chĺpkami.
Spozorovala som môjho vtáčkara ako leží na chrbte a robí nejaké akrobatické kúsky.
Odpoveď:
Váš pavúk sa pravdepodobne zvlieka zo starej zvlečky do novej v tomto okamihu je dôležité ho nerušiť a nijako s teráriom nemanipulovať ! U mláďat môže zvliekanie trvať niekoľko minút u dospelých jedincom niekoľko hodín.
Čo to zvliekanie vlastne je?:
Odpoveď:
Zvliekanie zvlečky (laicky povedané starej pokožky vtáčkara) do novej. Za túto dobu je to jediná príležitosť na rast pavúka. Pavúk je vtedy veľmi zraniteľný, pretože trvá nejaký čas kým mu nová pokožka vytvrdne. Nemanipulovať s ním a nevyrušovať ho. Vytvrdnutie trvá u mladých jedincov 1 – 5 zvl. niekoľko dní u dospelých jedincoch 2 týždne. Za túto dobu nepodávať potravu môže byť pre vtáčkara nebezpečné.
Čím mám kŕmiť svojho pavúka:
Odpoveď:
Pavúkom sa podávajú zväčša cvrčky , múčne červy, veľké červy zophobas morio a holíčatá. Potravu musíte zvoliť primerane veľkosti pavúka. Menším 1 – 3 zvlekovím pavúkom radšej podávajte napr: múčne červy, ktoré predtým rozkrojte na menšie časti. Nezabudnite potravu vždy ráno vybrať. Zabránite tak vzniku možným plesniam a roztočom.
Ako často mám kŕmiť svojho miláčika:
Odpoveď:
To záleží od toho aký druh vtáčkara vlastníte, niektoré druhy sú vyslovené žravé a niektoré nie. Mláďatá kŕmte čo najviac, po čase spozorujete ako často budú žrať. TIP : malého pavúka kŕmim koľko mu chutí a koľko dokáže zožrať až kým nemá bruško niekoľko kráť väčšie ako hlavohruď. Potom prestanem kŕmiť a počkám kým sa zvlečie. (Bebekexxx)
Nutne potrebujem vybrať svojho vtáčkara z terária. Ako to mám urobiť:
Odpoveď:
Existuje viacero spôsobov. Najmenej nebezpečný je nahnanie vtáčkara do nejakej prázdnej otvorenej nádoby napr. štetcom priamo v teráriu. Ďalšia možnosť je premiestnenie terária do vane a tam pavúka nahnať do krabičky. Odvážnejší môžu skúsiť uchopenie vtáčkara medzi druhým a tretím párom kráčavých končatín a premiestnenie do krabičky (uchopiť ho musíte opatrne, pavúky sú pomerne krehké a silný stisk by mu mohol ublížiť).
Ako dlho bude môj pavúk žiť?
Odpoveď:
Samce žijú po dosiahnutí dospelosti, čo môže trvať 1-4 roky, približne 6 mesiacov až jeden rok. Samice sú na tom lepšie. Stromové druhy žijú spravidla kratšie a to 10-15 rokov, niektoré zemné a norové druhy sa môžu dožiť aj 20-30 rokov.
Kúpil som si viac kusov malých pavúkov toho istého druhu. Môžem ich chovať spolu?
Odpoveď:
Radšej nie! U niektorých rodov napr. Poecilotheria je takáto možnosť, ale u pavúkov je silný kanibalizmus a pri nedostatku potravy sa vám malé pavúčiky navzájom požerú. Odporúčam chovať každý kus zvlášť.
Potrebuje môj vtáčkar k životu vodu?
Odpoveď:
Áno. Väčšinou mu však stačí voda, ktorú získa zo svojej koristi. Keď však svojmu miláčikovi potravu dlhšie nepodávame, vodu bude potrebovať. Zabezpečíme ju plytkou napájačkou napr. z obalu čajovej sviečky alebo misky pod kvetináč, PET uzáver. Takúto napájačku by mal mať každý väčší jedinec. Vodu v nej meníme 1 – 2x týždenne. Malým pavúčikom stačí narosiť steny krabičky.
Kúpil som si malého vtáčkara a terárium. Je vhodné umiestniť takého malého jedinca do tohto terária?
Odpoveď:
Nie. Malý jedinec bude v takom veľkom priestore ako stratený a bude mať ťažkosti s hľadaním potravy a aj Vy budete mať problém zistiť, kde sa práve nachádza. Malých pavúkov preto odporúčam umiestniť do krabičiek napr. od tresky a podobne. Jej veľkosť by mala byť približne 2,5 násobok rozpätia nôh pavúka.
Akú teplotu mám udržiavať v teráriu? Stačí izbová teplota?
Odpoveď:
Pokiaľ máte v izbe okolo 21 stupňov, pavúkom sa nič nestane a budú normálne rásť. Vhodnejšia teplota je však pre väčšinu druhov 24-26 stupňov. Dávajte však veľký pozor na prehriatie! Dlhodobá teplota nad 32 stupňov je pre väčšinu druhov smrteľná. Tak isto pozor na podchladenie hlavne pri vetraní v zimných mesiacoch. Teplota pod 18 stupňov už môže byť nebezpečná.
Poznámka: výnimkou sú horské druhy napr. Grammostola rose, kde sa teplota 28stupňov uvádza ako smrteľná hranica. U každého druhu je to teda individuálne. Viac o vhodnej teplote pre jednotlivé druhy sa dozviete v sekcii podmienky chovu vtáčkarov.
Môžem svojich chovancov kŕmiť hmyzom v prírode a ak áno akým?
Odpoveď:
I keď mnoho chovateľov volí takúto možnosť najmä v letných mesiacoch, vďaka dostupnosti hmyzu na lúkach, osobne Vám to neodporúčam. Je to hlavne z dôvodu, že si do Vašich chovov takto môžete zavliecť rôzne parazity a roztoče, ktoré môžu Vašich miláčikov aj usmrtiť. Ak sa predsa rozhodnete pre túto možnosť je vhodné nechať hmyz aspoň 24hodín na pozorovanie a nepodávať choro a divne vyzerajúce jedince. V žiadnom prípade nepoužívajte dravý a bodavý hmyz ako osi, včely, sršne, modlivky, dravé stonožky a chrobáky a podobne.
Môj pavúk sa zvliekol. Mám zvlečku z terária vytiahnuť a kedy?
Odpoveď:
Zvlečku z terária treba určite vytiahnuť a do za dva-tri dni po zvleku, nesmiete ju vyťahovať hneď po zvleku aby ste mäkkému pavúkovi neublížili. Pavúk z nej ešte môže čerpať exuviálnu tekutinu.Tento jav som pozoroval napr: u Rodu Brachypelma
Ako často a koľkokrát sa bude môj pavúk zvliekať?
Odpoveď:
Mladé jedince sa zvliekajú približne raz za 3 týždne. Každým ďalším zvlekom sa táto doba predlžuje. Dospelé samice sa zvliekajú zhruba jeden krát za rok až do konca života. Samec sa po dosiahnutí dospelostného zvleku už nezvlieka.
Môj pavúk si terárium zapriada pavučinami a ja ho nevidím. Môžem pavučiny odstrániť?
Odpoveď:
Určite to nerobte! Niektoré druhy pavúkov si budujú pavučinové hniezda, v ktorých prebývajú väčšinu svojho života a slúži im ako úkryt a aj miesto pre zvliekanie.
Ako mám terárium čistiť?
Odpoveď:
Starajte sa hlavne o vyberanie zvyškov potravy aby sa Vám na podklade nechytila pleseň. Je dobré občas aj vymeniť substrát (cca raz za 6-8 mesiacov) ale skôr podľa potreby. Neumývajte steny terárií keď sú od pavučín, je to zbytočné, pavúk ich opäť zapradie a spôsobujete mu tým zbytočný stres.
Ako mám v teráriu udržiavať dostatočnú vlhkosť?
Odpoveď:
Môžete to urobiť vlhčením substrátu injekčnou striekačkou alebo rozprašovačom. U malých jedincov môžeme vlhčiť steny krabičiek. V teráriách pomáha udržovaniu vlhkosti aj miska s vodou. Vlhčite však s prehľadom a dávajte však pozor aby sa Vám voda nezrážala na stenách terária.
Vedia loziť pavúky aj po hladkom skle?
Odpoveď:
Áno. Preto sa vždy uistite, že máte terárium dobre zavreté.
Ako mám v teráriu zabezpečiť dostatočné vetranie?
Odpoveď:
U malých jedincov stačí urobiť niekoľko dierok na vetranie buď vo viečku alebo na bočnej strane krabičky poprípade ich kombináciu. Diery nerobte príliš veľké aby Vám malé pavúky cez ne neušli. Na veľkých kupovaných teráriách býva vetranie väčšinou zabezpečené, ak si ho chcete vyrobiť sami, myslite na to!
Ako mám vyberať z terária zvyšky z potravy?
Odpoveď:
Najlepšie to urobíte tak, že si zoženiete dlhšiu pinzetu (nie maminu na obočie ;-)) a ňou zvyšky vytiahnete. Nikdy to nerobte rukou!
Ako zistím, že môj pavúk je mŕtvy?
Odpoveď:
Základné príznaky sú krčenie nôh pod telo a problémy s pohybom, znížené reakcie na podnety. Nepomýľte si to však so zvlekom v štádiu keď pavúk leží na chrbte! Mŕtvy pavúk s veľkou pravdepodobnosťou ne chrbte ležať nebude. Každý chovateľ by mal vedieť ako prebieha zvlek pred tým ako si pavúka kúpi aby sa takto nepomýlil a s domnelou mŕtvolkou nemanipuloval. Potom totiž svojho zvliekajúceho sa pavúka určite zabijete. Mŕtvy vtáčkar bude mať nohy skrčené podobne ako chrobák.
Čo mám robiť s plesňou v teráriu?
Odpoveď:
Pokiaľ ide o lokálnu pleseň malého rozsahu, malo by stačiť ju odstrániť aj s vrstvou podkladu z terária pinzetou. Ak je však pleseň väčšieho rozsahu, odporúčam vymeniť podklad a terárium vyčistiť. Na odstránenie plesne nepoužívajte chemické prípravky!
Ušiel mi pavúk. Čo mám robiť?
Odpoveď:
Najlepšie, čo môžete urobiť je systematicky prehľadať celú izbu. Pokiaľ išlo a malého jedinca pravdepodobne ho už nikdy nenájdete. Existujú rôzne “osvedčené“ metódy ako napríklad, dať na nejaké miesto miestnosti vlhkú handru a svetlo aby pavúka prilákalo ale tieto metódy nie sú osvedčené.
Môj dospelý samec krčí nohy pod seba a je malátny. Ako mu mám dať „ranu z milosti“ ?
Odpoveď:
Keď samec dosiahne dospelostného zvleku, ostáva mu približne rok života. Za toto obdobie sa snaží napáriť čo najväčšie množstvo samičiek. Keď spotrebuje všetky živiny z bruška, umiera. Keď sa začnú prejavovať príznaky konca života, môžete svojho miláčika dôstojne a bezbolestne vyprevadiť zo sveta tak, že ho uložíte do krabičky a vložíte ho na noc do chladničky alebo mrazničky. Ak to bol Váš favorit a nechcete ho hodiť do smetí, môžete si ho zvečniť tak, že ho naložíte do formaldehydu alebo vypreparujete.