General

Úvodná strana
INZERCIA
FÓRUM
GALÉRIA
CHAT
KOMIKS
Kvízy
Prehľad akcií

Články

Vtáčkare
Chelicerata
Chov kŕmneho hmyzu
Slovník pojmov
Inteview
Literatúra

Chov vtáčkarov

Fotogaléria spermaték
Popis druhov
FAQ
Všeobecne
Potrava
Jedovatosť
Zvliekanie
Choroby
Rozmnožovanie
Určenie pohlavia
Bite reports Terárium
Veľkosť
Umiestnenie
Zariadenie
Technika
Rastliny

Kontakt

Naše bannery
Reklama
Napíšte nám
Links

Pohryznutia vtáčkarmi

Update 4.2011

Priblížime si niektoré druhy, čo sa môže stať pri uhryznutí vtáčkarom. Treba si ale uvedomiť, že prípadné uhryznutie daným druhom ma u každého individuálny priebeh, ktorý záleží na váhe, veku , zdravotnom stave človeka a na množstve jedu, ktorý sa Vám dostane do krvného riečišťa.

Aphonopelma anax:

Stredný jedinec, uhryznutie do boku prsta blízko nechta. Bolesť bola minimálna. Týždeň malá opuchlina sprevádzaná neskutočným svrbením.

Aphonopelma chalcodes:
Chovateľ bol uhryznutý pavúkom až 3 x. 1 x bol zasiahnutý oboma chelicerami do ruky. Dostavilo sa krvácanie z rany. Pri ďalších dvoch pohryznutiach došlo len zasiahnutím vždy jednou chelicerou. Do lakťa mu vystreľovala bolesť, ktorá trvala krátko.

Aphonopelma vogeli:
Chovateľa uhryzla keď mal 7 – 8 rokov. Pavúk ho uhryzol do prsta, ktorý mu opuchol a zmodrel asi vďaka zlej cirkulácii krvi , pociťoval strašné svrbenie . Opuch na ruke mu do dvoch dní zmizol. Na prste mu neostali žiadne následky.

Avicularia avicularia:
Samec stredného vzrastu miernej povahy. Majiteľ pri manipulácii vnútri nádrží, kde sa vtáčkar nachádzal naraz pocítil na ruke mierny tlak. Asi po 10 min sa dostavilo svrbenie. Menší opuch a začervenanie do rána ustúpili. Majiteľ sa domnieva, že nešlo o veľkú dávku jedu.

Avicularia laeta NEW!

Veľkosť pavúka bola okolo 5 cm. Uhryznutie nastalo pri vyberaní cvrčka pinzetou z terária, pričom pavúk vybehol po pinzete hore a uhryzol chovateľa. Na ruke ostali viditeľné stopy po vniknutí jedových zubov. Efekt jedu po uhryznutí popisuje ako stŕpnutie, znecitlivenie časti postihnutého miesta a pichľavú bolesť.

Avicularia purpurea:
Mláďa Avicularie práve nažrané , uhryzla chovateľa do ukazováka pravej ruky, pri manipulácii s ním. Po nejakom čase pocítil teplo a svrbenie v mieste vpichu. Miesto uhryznutia dookola začervenalo. Tieto príznaky trvali asi 30 min. potom šiel dotyčný spať. Nasledujúci deň bol v pohode a nepociťoval žiadnu bolesť.

Avicularia versicolor:
Jednalo sa o menšieho jedinca. Uhryznutie bolo hneď dvojnásobné. V mieste po uhryznutí, začal pociťovať svrbenie, dostavil sa opuch, miesto silno začervenalo. Asi po hodine symptómy skoro ustúpila a cítil sa lepšie. Po dvoch hodinách ostal len opuch.

Avicularia versicolor:
Uhryznutie nastalo pri pokuse zadržať pavúka, ktorý sa vybral na výlet mimo terária, chovateľ ho jemne rukou zatlačil naspäť. Pavúk po niekoľko násobnom lození po ruke roztiahol chelicery. A ďalej to už poznáte nasledovalo uhryznutie do palca. Avicularia neuhryzla majiteľa veľmi hlboko pri vniknutí chelicier necítil žiadnu bolesť. Tá sa dostavila asi za 45 min. pociťoval mierne napätie až k lakťu, ktoré čoskoro pominulo. Malá opuchlina a začervenanie asi po 90 min ustúpilo taktiež. Šlo o stredného jedinca.

Brachypelma albopilosum:
Jednalo sa jedinca asi 6 cm v rozpätí nôh. Pri odstraňovaní potravy dostal zásah do ruky avšak nepociťoval, žiadnu bolesť ani symptómy. Asi preto, že jedinec predtým prijal potravu.

Brachypelma albopilosum:
Pohryznutie u alergika - priebeh otravy komplikovaný a dlhodobo bolestivý. Bolesť bola cítiť až po rameno a trvala 3 týždne. Osobne som sa stretol len s jedným prípadom uhryznutia, bola to samica a známeho uhryzla do ruky, bolesť trvala asi 2 dni , ktorá prešla, pociťoval tŕpnutie.

Brachypelma albopilosum:
3 násobne za sebou uhryznutý chovateľ: dostavili sa svalové kŕče, na druhý deň ešte stupňovanejšie príznaky bolesti. Po dobu 3 týždňov sporadické návraty kŕčov.

Brachypelma emilia:
Uhryznutie sa stalo na výstave, kde chcel predavač, zákazníkovi predviesť na jeho žiadosť tohto pekného pavúka z blízka. Pavúk sa splašil a začal utekať po ľavej ruke. Pokusom zastaviť unikajúceho pavúka s pravou rukou si neskôr na nej našiel dva vpichy po chelicerách. Zákazník sa nedal odradiť a znova požiadal predavača aby mu B. emiliu predviedol, kde nasledovalo po obrannom postavení ďalšie uhryznutie. Krátke svrbenie začalo po 5 min. a pokračovalo asi 10 – 15 min. Išlo o menšie jedinca cez 3,5 cm.

Brachypelma vagans:
Dvojnásobné pohryznutie do palca od väčšie pavúka malo nasledovné príznaky: umyl si zranenie a položil na neho ľad. Nasledoval lokálny opuch a začervenanie, mierna bolesť, menšie mechanické poškodenie, ktoré trochu krvácalo.

Brachypelma smithi:
Uhryznutie nastalo pri kŕmení v sebaobrane. Chovateľ sa zľakol a rukou inštinktívne trhol. Vtáčkara nezranil no ihneď si všimol dve vpichy po chelicerách. Ranu si ihneď ošetril peroxidom vodíka. Pár hodín pociťoval tŕpnutie a pichanie na ľavom palci. Prirovnal to ako k popŕhleniu Žihľavou dvojdomou. Na mieste uhryznutia mu ostala jazva.

Cyclosternum fasciatum:
Chovateľa uhryzla 3 x po sebe čo mohlo mať za následok tak silné symptómy: Adultný jedinec sa postavil do obranného postoja a nasledovali 3 uhryznutia do zápästia: Po 5 minútach sa začali ukazovať prvé príznaky uhryznutia, ktoré pociťoval už v pleci. O 30 min. miesto po uhryznutí mu začalo červenať, cítil sa zle. O ďalšiu pol hodinu bolo miesto po vniknutí chelicier na dotyk boľavé. Ešte cítil trochu záchvevov na tvári no o 30 min bolesť ustúpila.

Cyriopagopus schioedtei:

Pavúčik meral okolo 3 cm v tele. Pri fotení som si nedával pozor, pokúsil som sa trošku viac priblížiť a potlačiť prstom môjho chovanca. Po uhryznutí mi z miesta vpichu vyskočili dve krvavé bodky. Prst bol trochu znecitlivený. Asi po 30 min som necítil skoro žiadnu bolesť len pri jeho ohýbaní.

Pelinobius muticus (ex Citharischius crawshayi) 3,4 NEW!

1. Uhryznutie nastalo pri prenášaní do menšej ubikácie. Aj keď si majiteľ pavúka dával vždy veľmi pozor, C. crawshayi neostal nič dlžný svojej povesti. Keď sa chovateľovi podarilo pavúka pred sťahovaním vyvábiť von z nory, už bol pripravený v obrannom postoji a typickým syčaním varoval, že manipulovať s ním nebude také ľahké. Po 5 minútach sa chovateľ pokúsil postrčiť vtáčkara pinzetou – nasledoval obranný postoj a uhryznutie do ruky. Z rany začala tiecť krv. Ihneď sa prejavil opuch, hrozné pálenie a pulzovanie, ktoré bolo najhoršie asi po 30 minútach od uhryznutia. Ďalšími symptómami, ktoré sa začali prejavovať, bola horúčka a svrbenie, chovateľ požil antibiotikum Aleve. Večer nemohol spať, cítil horúčku a potil sa. Po dvoch dňoch oblasť uhryznutia stmavla, opuch mierne ustúpil, ale je stále pekne vidieť. Miesto vpichu a ruka je stále veľmi citlivá, hlavne pri pohybe.

2. Vtačkar bol asi 4 – 5 zvleku. Na mieste vpichu ostala modrina a na dotyk trochu bolela. Chovateľ sa chvíľu cítil nevolne.

3. Vtáčkar uhryzol svojho majiteľa do prsta pri čistení terária. Samotné miesto uhryznutia začalo krvácať. Postihnutý chovateľ si ranu umyl a požil antibiotiká. Miesto rany červenalo a opúchalo. Po 30 min. nasledovala silná bolesť a pálenie. Nasledujúce po tiaže počas dna opísal ako zvýšené potenie, teplota, svrbenie aj napriek požitiu práškom proti bolesti nemohol zaspať. Nasledujúce ráno pri každej aktivite rukou pociťoval bolesť a nepohodlie. Po dvoch dňoch postihnutá oblasť stmavla a bola napuchnutá a stále citlivá.

4. Ďalší report má na svedomie kŕmenie tohto druhu. Po uhryznutí nastala lokálna bolesť a opuch pričom z postihnutého miesta netieklo moc krvi. Približne po hodine začala silná bolesť naberať na obrátkach a pribudli aj prudké kŕče vystreľujúce až do predlaktia trvajúce 3-4 hodiny. Chovateľ uvádza, že toto nebolo prvé jeho uhryznutie ale tentoraz mal priebeh vážnejší charakter.

Chilobrachys huahini:
Pavúk sa zahryzol do palca pravej ruku, pod necht. Po pár minútach začal palec mierne puchnúť a bolieť. Za pár hodín vystreľovala bolesť až do predlaktia. Na druhý deň bolesť pomaly ustupovala. Mieste po uhryznutí bolo na dotyk veľmi citlivé. Na tretí deň už žiadnu bolesť necítil miesto po uhryznutí bolo naďalej citlivé.

Gramostola acteon:
Dokáže usmrtiť jedovatého hada Bothrops atrox. Pre človeka jej jed nie je nebezbečný.

Grammostola aureostriata:
Vtáčkar pohrýzol chovateľa cez rukavicu a zanechal na ruke dve nepatrné miesta po vpichu. Miesto začalo trochu červenať, svrbieť vznikol malý opuch. Bolesť bola minimálna. Všetky príznaky po niekoľkých hodinách zanikli. Ráno mu už nič nebolo. Iný chovateľ pri manipulácii, vplyvom mechanického poškodenia utrpel zranenie na ruke a to zanechaním dvoch veľkých dier po chelicerách.

Grammostola aureostriata:
Pavúka mal okolo 5 – 6 cm. Pri hľadaní zvlečky pavúka po zvliekaní mu táto ešte nevytvrdnutá Grammostola uštedrila zásah do ruky. O niekoľko minút sa začal v mieste vpichu pociťovať svrbenie a začervenanie. To trvalo asi 30 min. sprevádzané bolesťou v kĺboch a ruky. Po 3 hodinách ostala vidieť len malá opuchlina. Bolesť a priebeh neboli také strašné ako predpokladal.

Grammostola rosea:
1.Chovateľ uhryznutý malým jedincom. Svrbenie, v mieste uhryznutia červený opuch. 2. Chovateľ uhryznutý adultným jedincom. Z rany začala tiecť trochu krvi, nasledovalo silné svrbenie, opuch a začervenanie, ktoré trvalo asi 8 hodín. 3. Niektorý popisujú uhryznutie ako nič vážne prirovnávajú ho k uštipnutiu včelou, sprevádzané opuchmi a svrbením.

Grammostola sp. "North" NEW!

Po uhryznutí nastala mierna bolesť sprevádzaná svrbením nasledovaný neskorším lokálnym opuchom. Do hodiny problémy ustali.

Haplopelma albostriatum:
Chovateľ čistil terárium svojho zverenca. Pavúk ho pohrýzol dvakrát a to pri čistení a keď sa ho pokúšal zatlačiť naspať do terária. Na ruke si narátal 5 dierok po uhryznutiach. Po zahnaní pavúka si všimol ako mu z rany a po ruke tečie jed. Pocítil ihneď bolesť, ktorá vystreľovala až do pleca. Nastal opuch a kŕčovité pocity po celej ruke.

Haplopelma lividum:
1. Chovateľ sa po uhryznutí začal cítiť nevoľne. Sprevádzala ho bolesť hlavy a miesto po vpichu bolo veľmi citlivé celý deň.

2. Rozpätie pavúka bolo 7 cm. Zahryzla sa mu do palca. Ihneď nastal extrémy opuch, ktorý asi po hodine prešiel. Chovateľ zmiernil bolesť dvoma Benadrylmi.

3. Išlo o pohryznutie dospelou samicou. Hneď 2x darovala svojmu chovateľovi toto prekvapenie. Bolesť nastala po 30 min. ruky a nohy popísal, že mal ako drevené, skrehnuté. Tieto pocity pretrvávali až do rána. Po prebudený mal na ruke veľkú hrču. Poobede mu do lýtka na pravej nohe začali vystreľovať kŕče. Po dobu 12 dní trpel do pravej ruky kŕčmi.

4. Pavúk rozpätie 11 cm. Za dve hodiny začal pociťovať kŕče v bruchu. Do celej ruky mu vystreľovala bolesť. Chovateľ šiel spať no na svalovú bolesť a kŕče sa zobudil. Ráno ešte pociťoval malú bolesť žalúdka a pleca.

5.Raz večer prišiel ku mne kamarát. Pavúky ho vždy zaujímali ale kvôli mamine, ich nesmie mať doma, tak sa chodieva pozerať na tie moje , ako vždy mu poukazujem čo mám nové a čo mi vyrástlo. V ten večer akurát vystihol dobrý čas , lebo mi prišli nové "potvory" samozrejme deň predtým . A prišla mi aj Halplopelma lividum , ktorá sa hneď v ten večer zvliekla , takže keď som ju ukazoval kamošovi tak bola jeden deň po zvleku. Bola to určená samica v 7zvleku. Kamarát si omylom kýchol a pavúk sa zľakol a ako vybehla zo škatule , tak ma stihla pohryznúť do palca . Keď mi zoskočila z ruky začala upaľovať kade ľahšie .No chytil som ju . To uhryznutie som si ani neuvedomil , až keď som sa pozrel na ruku , našťatie mi zuby neprešli cez kožu . Odvtedy to už nikdy neurobila.

Heteroscodra maculata: 3,4 NEW!

1. Jednalo sa o adultného jedinca. Ráno pri čistený sa pavúk pokúsil o útek. Po následnom uhryznutí po 30 min. nastala bolesť v prstoch. Po 2 hodinách mal vysoký krvný tlak, búšenie srdca a začal mať problémy zo zrakom. O ďalšiu hodinu nasledovala hospitalizácia. Dalšie symptómy popisuje ako bolesť hlavy. V nemocnici mu nevedeli pomôcť a poslali ho domov. O 10 hodín bolesť prešla. O 7 hodín pociťoval bolesť v mieste vpichu.

2. Pavúk ušiel z terária meral asi 1,2 cm. Majiteľ ho dlhší čas nevidel. Myslel si, že je mŕtvi až kým nenašiel jedného dňa zvlečku v jednom jeho tričku. Po prehľadaní celého šatníka sa rozhodol umiestniť do neho zopár lepiacich pascí na muchy. Nasledujúci deň pri počítači niekto narazil na jeho nohu. Pri reflexívnom pohybe chodidla pocítil ako keby mu vnikol do chodidla špendlík. Dehydrovaného pavúka po zvleku o niečo väčšieho sa mu podarilo umiestniť do pohára. Na začiatku nič necítil no po chvíli mu začala noha pulzovať. Zobral si liek Advil pred tým ako išiel spať. No uprostred noci sa zobudil s pocitom kŕčov a trochu skrehnutou nohou. V tú noc sa zobudil ešte raz kde nasledovalo menšie búšenie srdca. Ráno po prebudení bola noha ešte trochu bolestivá.

3. Asi o 30 sekúnd po uhryznutí nastala bolesť, ktorá sa postupne stávala neznesiteľná. Po hodine nastali menšie problémy s dýchaním a nepríjemný pocit v celej ruke. Zhruba po 5-6 hodinách všetko doznelo, pričom nasledujúcich 5 dní bol palec stále bolestivý so zlou ohybnosťou. Jednalo sa o dospelú samicu.

4. Menší jedinec tohto druhu (2 cm) zasiahol palec na pravej ruke. Okamžite nastala ostrá bolesť spojená s opuchom a začervenaním miesta. Nasledujúcich 10 min je spojené s ostrou a pálivou bolesťou. Prst začal necitlivieť. Približne po 60 minútach je bolesť miernejšia avšak opuch neustal. Tri hodiny po uhryznutí bolesť ustupovala. Po troch dňoch však prišli svalové kŕče a bolesť mala nezmenenú intenzitu. Nastali bolesti chrbtice. Dokonca po 7 dňoch sa chovateľ necítil dobre a svalové kŕče boli stále prítomné.

Holothele incei:
Uhryznutie nastalo pri odstraňovaní potravy zo spoločného terária s piatimi pavúkmi tohto atraktívneho druhu. Jeden z vyľakaných jedincov sa vybral na výlet po ruke chovateľa. Pavúk neváhal a označkoval mu pravé predlaktie, ale cez kožu prenikla len jedna chelicera. Uhryznutie chelicerou opisuje ako pichnutie špendlíkom. Za niekoľko minút začal pociťovať pálenie a svrbenie v mieste vpichu, ktoré približne po 1 hodine ustalo. Chovateľ si miesto po dvoch dňoch náhodne poškrabal, čo malo za následok slabé svrbenie a očervenanie v mieste rany.

Hysterocrates gigas:
Chovateľ je alergický na uštipnutie hmyzom. To malo za následok nasledujúci takýto búrlivý priebeh. Pavúk mal 3 cm v tele. Chovateľ si uvedomil uhryznutie až keď mu začala z rany vytekať krv. O niekoľko hodín začal pociťovať pálčivú bolesť po celej ruke. Požil benadryl a začal s pitím veľkého množstva vody. Opuch bol taký veľký, že nemohol ohnúť prstami na ruke. 12 hodín po uhryznutý mal kŕče v rukách, ktoré trvali vždy niekoľko sekúnd. Po 48 hodinách prestala bolesť a opuch narastať.

Chromatopelma cyaneopubescens NEW!

Pri výmene vody v teráriu sa jeho obyvateľ (cca 7 cm) vyľakal a uhryzol chovateľa do palca. Po pár minútach prst začervenal a zväčšil svoj objem o 1,5 násobok. V mieste uhryznutia nastala bolesť , ktorá sa neskôr stupňovala a začala šíriť po celej ruke. Postihnuté miesto bolo citlivé na dotyk. Nasledujúce ráno bolesť upadla ale miesto po uhryznutí bolo stále citlivé po uhryznutí, sprevádzané pichľavou bolesťou.

Iridopelma hirsutum:
Šlo o malého jedinca, chovateľa uhryzol keď manipuloval s nádobou v, ktorej sa pavúk nachádzal. Pohryznutie smerovalo na mäsitú časť ruky pod malíčkom. Ruka v mieste uhryznutia začala puchnúť, bola viac citlivá a skrehnutá. Toto trvalo asi 2 hodiny.

Orphnaecus sp. „Cebuensis“ NEW!

Po pohryznutí samice - (sub) adultom do prsta, nastala lokálna bolesť a tŕpnutie trvajúca 6 hodín. Neskôr bolesť ustúpila a ostalo len začervenanie.

Phormictopus spp.:
Nie sú výrazne jedovaté pavúky, ale je ich nutné pokladať za agresívne a útočné pavúky. Uhryznutím môžu spôsobiť mechanické poškodenie.

Phormictopus cancerides NEW!

Po uhryznutí nastalo krvácanie v mieste vniknutia jedových zubov a okamžitá bolesť. Sprevádzaný opuchom (nemohol dať ruku v päsť) a bolesťou, mu do 48 hodín všetko ustalo. Jedinec mal okolo 9 cm.

Psalmopoeus spp.:
Využíva moment prekvapenia, kde nakoniec otočí a utečie. Tento americký rod príliš účinným jedom nedisponuje.

Psalmopoeus irminia:
1. Rozpätie pavúka 7,5 cm. Pohryznutie nastalo pri výmene vody v teráriu. Pri bleskurýchlom útoku zasiahla ukazovák. Chovateľ to porovnal ako zásah včely, ktorá ho prednedávnom uštipla. Miesto vpichu, začalo červenať, pociťoval horúčavu v prste. Tá prešla asi po hodine, no nastalo svrbenie, ktoré bolo nepríjemnejšie ako predchádzajúce problémy. Nasledujúci deň bolo všetko v poriadku.

2.Samica okolo 10 cm. Uhryznutie nastalo pri čistení úkrytu. Pri naľakaní sa pavúk vybral smerom hore k otvoru nádrži. Chovateľ spozoroval naľakaného vtáčkara a prestal robiť akékoľvek prudké pohyby rukou. Aj napriek tomu ho pavúk uhryzol do ľavej ruky, ktoré bolo veľmi bolestivé. O niekoľko hodín neskoršie mu bolesť začala vystreľovať do zápästia a bolo mu na vracanie. Miesto uhryznutia bolo napuchnuté. Chovateľ požil Benadryl. Nasledujúci deň mu už nebolo nevoľno ale pociťoval kŕče do ramena. Nemohol poriadne ohýbať celú ruku. Po troch dňoch skoro všetky symptómy ustali. Chovateľ uvádza že ešte niekoľko dní sa cítil oslabený a bolestivo.

Poecilotheria spp.:
Vo svojom je jede majú množstvo proteináz a ich jed postupuje velmi rýchlo a pôsobí angiotoxicky.

Poecilotheria fasciata NEW!

Uhryznutie nastalo menším jedincom do ruky, pričom asi o 30 sekúnd sa začala prejavovať „ohnivá“ bolesti v zápästí.
Ďalší prípad tohto druhu má na svedomí hazardné manipulovanie s pavúkom. Po dvojnásobnom uhryznutí nastal opuch, začervenanie a pichľavá bolesť. Po dvoch dňoch bol rana stále citlivá. Tento chovateľ okrem bolestí dostal nasledujúci deň svalové kŕče do nôh. Pričom mal vážne ťažkosti s chodením. Snažil sa tieto problémy medikamente riešiť avšak bolesť neustávala a lieky ho robili ospalým. O pár hodín pálčivá bolesť ustúpila. Chovateľ si myslí, že spúšťačom týchto problémov bolo pohybová aktivita.

Poecilotheria formosa NEW!

Uhryznutie nastalo do zápästia. Miesto vniknutia jedových zubov začalo hneď krvácať. Nastala bolesť a svalové kŕče v ruke. O pár hodín sa chovateľ rozhodol navštíviť pohotovosť. Bolesť a svalové kŕče sa stupňovali. Na pohotovosti absolvoval liečbu medikamentmi (Percocet, Ibuprofen, Robaxin) pričom problémy ustali. Minimálne 15 dní po nehode mal stále znecitlivené 3 prsty na ruke a menšie bolesti. Autor neskôr doplnil, že trvalo mesiac od uhryznutia kým sa mu dala ruka opäť do poriadku.

Poecilotheria metallica:
Príčinou uhryznutia, ktoré si teraz popíšeme, bol pokus o odfotenie niekoľkých fotografii tohto nádherného pavúka. Majiteľ chcel pavúka naviesť do správnej pozície, po otvorení chovnej nádoby začal pavúk zbrklo pobehovať. Pri úprave kúska kôry v teráriu došlo k uhryznutiu do prsta, ktoré chovateľ hneď pocítil. Rozpätie nôh pavúka 12 cm, veľkosť v tele 4,5 cm. Od miesta, kde prenikla jedna chelicera, sa začala šíriť bolesť, ktorá naberala na intenzite. Chovateľ cítil privaly adrenalínu, búšenie srdca, začal sa potiť. O 10 minút boli stále symptómy podobné, okrem zvýšenej bolesti. V priebehu 30 minút sa rytmus srdca ustálil, pretrvávala zvýšená bolesť hlavy, stuhnuté svalstvo na ruke, neskôr bolesť hlavy pomaly ustupuje, stŕpnutá je taktiež sánka, lícne svaly a oči. Opuch na ruke sa postupne zmenšuje, bolesť ustupuje, chovateľ sa cíti ospalý a unavený. Ráno po prebudení trvá lokálna bolesť v mieste uhryznutia a enormné potenie. Nasledujúci deň ráno o 04:00 sa prebudil na problémy s dýchaním, horúčku a zvýšené potenie. Cez deň si majiteľ kvôli neustupujúcej horúčke a poteniu zobral 2 lieky proti bolesti, zápästie je stále trochu stuhnuté. Ďalší deň okrem menších drobností všetko v poriadku. Chovateľ si myslí, že dávka jedu, ktorá sa mu dostala do krvného riečišťa, nebola veľká aj vďaka zásahu len jednou chelicerou.

Poecilotheria ornata:
Pri uhryznutí sa na ruke dostaví odtok krvi, miesto uhryznutia krváca asi desať minút a dosť opuchne, zápästie až po lakeť. Krvácanie sprevádzané bolesťou, ktorá za krátku dobu vystúpi po ruke, až ku krku, bolesť v krku vzrastá s miernou horúčkou. Dotyčný požil 2 tabletky Dithiadenu. Bolesť bola neznesiteľná a dalo sa vydržať len s rukou ponorenou v studenej vode. Ruka je citlivá na dotyk a je potrebné vyhľadať lekára, ak by sa tak nestala najneskôr do 5 hodín, začnú sa objavovať účinky jedu na organizmus. Zasiahnutý je svalový systém so bolestivými kŕčmi, v oboch nohách (stehná, lýtka, chodidlá) dostavuje sa pocit vysokej nevoľnosti a ešte viac sa zvyšuje teplota. Postihnutý môže upadnúť až do bezvedomia. Požitie alkoholu môže skončiť smrťou. Pečeň nemusí zvládnuť tento stav. Uvedené symptómy sú podmienené váhou, vekom, množstvom jedu a zdravotným stavom a inými faktormi. Pacientovi bol v nemocnici podaný podkožne adrenalín, vnútrožilne kalcium a infúzie glukózy s fyziologickým roztokom. Zmierneniu kŕčov došlo po 26 hodinách. Kŕče v ruke sa objavovali ešte aj po týždni napr: použivanie svalov pri písaní. 10 dní pretrvával mierny odtok na zápästí. Pri laboratórnych testoch sa zistilo, že biele krvinky dosahovali hodnoty ako pri ťažkej infekcii. Prvý týždeň dosiahli výsledky pečeňových testov 10 násobok normálu.

Poecilotheria regalis:
Pri 11 ročnom chove vtačkarov , to bolo prvé uhryznutie. Zasiahnutý bol malíček ľavej ruky. Ihneď sa dostavil opuch, bolesť, teplota, kŕče a silné krvácanie. Cítil sa unavený a vyčerpaný. Za zmienku určite stojí, že chovateľ pred tým vypil niekoľko pohárov vína. Zaznamenal, že sa mu ešte niekoľko dní po uhryznutí kŕče vracajú v krátkych intervaloch.

Poecilotheria rufilata:
Uhryznutie nastalo toxicky významným druhom Poecilotheria rufilata. Jednalo sa o jedinca v šiestom zvleku, vo veľkosti asi 10 cm v rozpätí nôh. Chovateľ pri otvoril poklop terária a vtáčkar mu vyliezol na ruku v mieste kde držal krabičku. Uhryznutý bol do špičky palca. Vniknutie chcelicier takmer necítil, ale čoskoro začal cítiť silnú prenikavú bolesť, ako sám popisuje: „Začalo to bolieť, akoby ti niekto tlačil ostrý predmet do špičky palca“. Večer bolesť ustala. Na druhý deň sa prejavili kŕče do predlaktia, najmä pri písaní, alebo keď bola ruka v kľude. Na tretí deň to isté. Na ďalší deň bolesť úplne ustala.

Poecilotheria striata:
Pri čistený terária sa tento pekný vtáčkar pokúsil o útek. Jediné čo ma v tej chvíli napadlo bolo položiť ruku miesto uzáveru na vysokú nádobu v, ktorej som pavúka držal. Ako viete Poecilotherie sú rýchle pavúky. Neváhala a pri pokuse uniknúť ma zasiahla svojimi chelicerami do ľavej ruky. Vniknutie trvalo asi 15 – 20 sekúnd. Reflexívne som ju striasol naspať so nádoby. Porovnal by som to ako pichnutie včelou no ešte 50x horšie. Asi za 20 min. mi napuchla ruka na dvojnásobnú veľkosť ale bolesť nebola veľká. Za hodinu a pol sa dostavil nesmierne veľký pocit horenia v ruke. Opuch začal ustupovať. Po nejakom čase sa začala bolesť šíriť smerom hore k lakťu až po hrudník. Nastal pocit únavy. Po 5 hodinách sa stala bolesť neznesiteľnou. Cítil som ako keby moje prsty boli drvené kladivami. Požil som benadryl a pokúšal som sa zaspať. Bolesť však bola taká intenzívna, že mi nedala spať. Pri prebudený okolo 1 ráno som si myslel, že z najhoršieho som von bolesť už nebola taká intenzívna. O 7 ráno som sa prebudil. O ďalších 5 hodín, bol som v práci mi začali boľavieť nohy. Moja chôdza vyzerala ako chôdza 95 ročného dedka. Dostavili sa menšie kŕče. Domov som sa prišiel okolo 21 hodiny večer. V strede noci som sa prebudil na kŕče v nohách, ktoré sa šírili po celom tele až k svalom čeľusti. Moje svaly na ústach vypovedali poslušnosť a 10 min. som nemohol otvoriť ústa. Nasledujúce ráno okolo 11 hodiny som ostal 2 hod. paralyzovaný. Každé pohnutie časťou môjho teľa mi spôsobovalo ihneď kŕče. Nasledujúcu noc som ešte dostával kŕče do nôh no našťastie už neboli také bolestivé a časté. Počas 2 týždňov som dostával a pociťoval sporadické kŕče do nôh a bolesť v rukách a kĺboch. Keď symptómy neustávali ani po ďalších 2 týždňoch, kde bolo rameno citlivé a stále bolestivé, taktiež sa občas vracali kŕče, vyhľadal som lekára. Mal som šťastie lebo som natrafil na lekára z Indie, ktorý ošetroval plno uhryznutí pavúkom a hadmi. Spravil mi krvné testy a podal lieky na utíšenie bolesti. Aj napriek tomu občasné návraty kŕčov do nôh a ruky niekedy pociťujem doteraz.

Poecilotheria subfusca:
Rozpätie nôh pavúka 11 cm, miesto uhryznutia - noha. Symptómy po uhryznutí mali rýchly priebeh, po 40 sekundách nastalo silné tŕpnutie v nohe, po ďalších 30 sekundách sa dostavil pocit závratu. O 4 minúty mal chovateľ teplotu 41 stupňov! Ďalším symptómom bola začínajúca zimnica. Po uvážení zo strany rodinných príslušníkov nasledoval odvoz do nemocnice. Cestou do nemocnice stratil vedomie. Nasledujúci deň sa pacient prebral a nepamätal si, čo sa stalo. Po pichnutí injekcie bol prepustený domov. V ten istý deň o 20:00 stratil vedomie znova. Počas celého priebehu uhryznutia mal pacient asi 4 dni neustále kŕče. Po raňajšom opätovnom prepustení sa večer znova vrátil medzi pacientov. Nasledovali 3 dni hospitalizácie bez ďalších komplikácii.

Poecilotheria tigrinawesseli

Môj nový prírastok do chovu ma pohrýzol pri pokuse o vyfotografovanie ventrálnej strany vtáčkara. Teraz viem, že môj čin bol náležite potrestaný. Tento víkend som mal zaujímavé stretnutie s Poecilotheria tigrinawesseli vo veľkosti 7 cm . Po celý deň som si fotografoval pavúky pre katalogizáciu na súkromné použitie, až som sa dostal ku skupine Poecilotherií s, ktorých som mal veľkú radosť. Nikdy počas toho ako ich mám v chove, nejavili žiadne známky agresivity alebo obrany. Zväčša sa dajú na útek alebo sa jednoducho schovajú. Môjho obľúbenca som vybral von aby som ho mohol chytiť a spraviť si fotografiu. Pavúk sa javil ako veľmi aktívny, všade pobehoval až sa ustálil na mojom predlaktí. Zrazu som pocítil pocit zvierania sprevádzané okamžitou bolesťou spod pavúka a vedel som, že tento raz to nebude len ”suché uhryznutie ”. Počas 4 rokoch som nebol nikdy uhryznutý žiadnym pavúkom a táto skúsenosť mi nezabráni naďalej pavúky chytať do rúk, ale budem určite viacej opatrnejší ako doteraz. Hneď po uhryznutí som sa spýtal mojej snúbenky, ktorá ma veľmi dobré znalosti o jede pavúkov a škorpiónov ako zlé je pohryznutie od tohto druhu. Viem, že jed Poecilotherií patrí k toxicky významným ale nemal som presné poznatky o konkrétne tomto druhu, keďže je relatívne nový medzi chovateľmi. Nikdy som nebol alergický na uštipnutie včelou.

16:00 – 10 min po uhryznutí som pociťoval bolesť ako po vpichnutí včelou, osou, ktorá pomáli vystupovala smerom do zápästia a lakťa. Začal som aplikovať lad na miesto uhryznutia čo mi pomohlo zmierniť bolesť a opuch. Miesto uhryznutia sa podobalo ako miesto po zasiahnutí včelou – malá začervenaná opuchlina. Pichľavá bolesť mi nepretržite vystreľovala a objavovala sa stabilne najbližšie 2 hodiny. Lad som si prikladal asi hodinu. Asi 40 min po uhryznutí som začal pociťovať úľavu a ústup prenikavej bolesti, ktorá sa ustálila len na miesto uhryznutia. Objavili sa príznaky tŕpnutia predlaktia, ktoré bolo tak trochu bolestivé.
17:00 – Opuch postupne doznieval a bolesť som lokalizoval len v časti postihnutého miesta. Tŕpnutie a bolesť som stále pociťoval ale čoraz menej.

18:30 – Opuch mi úplne zmizol a pomaly ustupovali všetky symptómy po uhryznutí. Nasledujúci deň som už neregistroval žiadne znaky toho, že som bol niekedy uhryznutý.

Pterinochilus spp.:
Spôsobuje ochrnutie dýchacieho centra. Priebeh uhryznutia podobný ako pri všetkých toxicky významných vtáčkaroch. Viď. Poecilotheria, Stromatopelma.

Pterinochilus murinus: 3,4 NEW!

1.Pavúk mal rozpätie 8 cm. Chovateľa uhryzol večer. Pociťoval poriadnu bolesť v ruke, no o tri hodiny po uhryznutí išiel spať. Prvé príznaky uhryznutia sa v plnej sile ukázali ráno. Začal dostávať kŕče po celom tele. Najhoršie to bolo 36 – 48 hodín po uhryznutí. Celé to trvalo viac ako týždeň. Sprevádzaný neustálymi bolesťami, svrbením, kŕčmi. Chovateľ sa domnieva, že priebeh bol komplikovaný aj pre možnú infekciu na, ktorú ma podozrenie. Mohol ju dostať pri zlom vyčistený rany. Až 8 dní po uhryznutí bolo všetko v poriadku.

2. Šlo o menšieho jedinca. Náš chovateľ bol tento krát opitý a ukazoval pavúka kamarátom. Ako vhodného adepta na chytanie do rúk si vybral Pterinochilus murinus (prečo nie nakoniec:). Pavúk mu obratom vrátil pozornosť asi 5 sekundovým vniknutím do ruky (to vždy poteší). Celú noc trvala bolesť, svrbenie. Ešte ďalších 3- 5 dní boli sprevádzané bolesťou, svrbením a skrehnutím v mieste uhryznutia.

3. Do 5 min od uhryznutia sa dostavili prvé kŕče v ruke. V rozmedzí 10 – 50 min. naberali problémy na obrátkach – kŕčovitá bolesť, intenzívna bolesť, pokračujúca bolesť pomaly zasiahla, rameno, krk a zuby. Nastali pocity závrate a zvonenie v ušiach, problémy s dýchaním a chodením. Po 6 hodinách stále problémy s dýchaním, svalové kŕče a búšenie srdca. Nasledujúce ráno nevoľnosť a zvyšné komplikácie pomaly na ústupe.

4. Ihneď po uhryznutí do ruky nastalo pálenie v okolí rany. Nastal opuch ruky a lokálna bolesť. Chovateľ sa pokúšal namáčať ruku do horúcej, studenej a slanej vody ale nič nepomáhalo. O tri hodiny požil Benadryl a Advil ale taktiež bez účinku. Nadránom sa prejavili prvé silnejšie svalové kŕče do lýtok. Stále po 24 hodinách po uhryznutí bola ruka stále napuchnutá a svalové kŕče v nohách sa mu zdali horšie ako predtým, kŕče popísal ako strašné. Kŕče sa neskôr rozšírili aj na prsty rúk. Po 4 dňoch sa následky upokojili avšak mierne kŕče v rukách a nohách pretrvávali.

Selenocosmia crassipes:
Po uhryznutí nastalo mechanické poškodenie. Ihneď nastala bolesť v celej ruke, svrbenie a horúčka. Problémy s prehltávaním Bolesť začala ustupovať po 5 hodinách a o týždeň bolo všetko v poriadku.

Selenoscomia lanipes:
Celý rod Selenoscomia patrí medzi toxicky významné druhy, ktoré by nemali byť prvými pavúkmi v zbierkach začiatočníkov. Ich uhryznutie môže mať nepríjemné následky. Druh Selenoscomia lanipes sa nachádza na juhovýchode Ázie je veľmi útočný a agresívny. Pavúk mal okolo 10 cm v rozpätí nôh. Samec bol veľmi aktívny a čulý už aj v teráriu. Uhryznutie nastalo pri chytaní tohto samca po párení so samicou z jej chovnej nádoby. Pri pokuse prikryť pavúka nádobou a odniesť ho do vlastného terária sa vyplašil a vybehol majiteľovi na ruku. Splašený pavúk zaboril svoje chelicery do zápästia. Majiteľ nespanikáril a aj napriek uhryznutiu sa mu pavúka podarilo odchytiť. O 2 min. sa na mieste vniknutia chelicier začal vytvárať opuch. O ďalších 5 min. bol opuch o čosi viditeľnejší. Majiteľ zachoval chladnú hlavu a pokoj, čo považuje za veľmi dôležité. Bolesť prišla o 20 min. Rozhodol sa, že si ľahne. Opuch bol o niečo výraznejší, sprevádzaný silným začervenaním pokožky. Majiteľ opísal svoj pocit ako keby bol popŕhlený tisícom pŕhľav. Bolesť bola sústredená hlavne v mieste uhryznutia aj keď celé predlaktie bolo veľmi citlivé a ťažšie ohýbateľné. Bolesť sa začala stávať neznesiteľnou. Trvala celú noc s občasnými záchvatmi v prstov na rukách. Chovateľ nespal a namiesto toho aby nemyslel na bolesť sa prechádzal hore dolu. Ráno bola ruka veľmi citlivá na dotyk. Vystreľujúca bolesť v ruke a kŕče do prstov ešte stále trvajú. Poobede sa mu podarilo kúpiť v miestnej lekárni anti-histamínové tabletky. Liek mal názov Piriton. Asi po 4 hodinách nasledujúceho spánku a požitý lieku bolesť trochu ustúpila. O ďalšie 2 hod. bolesť skoro ustúpila a kŕče do prstov taktiež . Nadchádzajúce 2 dni ustúpil aj opuch a začervenanie.

Stromatopelma calceata:
Bolesť po uhryznutí je neznesiteľná, odtok je výrazný hlavne mieste zásahu chelicerami. Treba určite vyhľadať lekára, jedna sa taktiež o významný toxický druh podobne ako Poecilotheria ornata.

Theraphosa blondi:
Vďaka svojej mohutnosti a veľkých chelicerám môže spôsobiť mechanické poškodenie a hlboká rana sa môže stať vhodným miestom pre vznik infekcie. Jej uhryznutie je veľmi bolestivé.

Vitalius sorocabae:
Pri vyberaní zvyškov z predchádzajúceho dňa po kŕmení, uhryzol tento agresívny jedinec do ruky chovateľa. Nasledovalo krátke svrbenie a bolesť. Takýto ľahký priebeh po uhryznutí má asi na svedomí, kŕmenie pavúka deň pred tým.

Sceptic

 

Nové príspevky vo fóre

V príprave

Audit návštevnosti TOPlist.cz