General

Úvodná strana
INZERCIA
FÓRUM
GALÉRIA
CHAT
KOMIKS
Kvízy
Prehľad akcií

Články

Vtáčkare
Chelicerata
Chov kŕmneho hmyzu
Slovník pojmov
Inteview
Literatúra

Chov vtáčkarov

Fotogaléria spermaték
Popis druhov
FAQ
Všeobecne
Potrava
Jedovatosť
Zvliekanie
Choroby
Rozmnožovanie
Určenie pohlavia
Bite reports Terárium
Veľkosť
Umiestnenie
Zariadenie
Technika
Rastliny

Kontakt

Naše bannery
Reklama
Napíšte nám
Links

Zariadenie terária

Podklad - Substrát:

Od správneho zvolenia substrátu nám bude záležať celá klíma a podmienky v teráriu pre pavúka. Treba správne z voliť pomery jednotlivých druhov substrátov aby nám držal vlhkosť a substrát sa nepremáčal.

Najvhodnejší substrát do terária je rašelina a lignocel nezabudnite si ich v obchode kúpiť bez rôznych chemických a vyživovacích prísad . Rašelinu aj lignocel môžete kombinovať spolu napríklad v pomere 1:5 kde vzniknutú zmes použijeme do terárií. Výška substrátu závisí od druhu vtáčkara. Niektorý chovatelia ako substrát používajú aj čistý lignocel alebo čistú rašelinu. Ako podklad je nevhodné použiť čistý piesok, biely vápencový štrk, drobné akvaristické okrúhliky ani neošetrenú zeminu z lesa. Tá bude s najväčšou pravdepodobnosťou plná mikroorganizmov a rôznych zárodkov.
Dôležité: pred tým ako substrát vložíme do terária ho najprv treba zbaviť všetkých roztočov, húb, spór, vajíčok hmyzu a iných v prírode zastúpených škodcov, ktoré sú pre nás výsostne nežiadúce.

Ako na to: Množstvo substrátu ak máte toho veľa si rozdeľte na časti. Môj postup: Rašelinu (zmes) si vložím do starej bavlnenej ponožky a varím ju v starom hrnci asi 30 min. Po uplynutí doby to všetko vyberám, predhrejem si trúbu na 200 stupňov, kde obsah ponožky vysypem priamo na plech a pečiem 20 min. vetrajte J. Ak nechcem pošpiniť plech niekedy dám na spodok výkresový alebo kancelársky papier a nezabudnite farebný je jedovatý. Niektorý odporúčajú, že stačí dať zmes do mikrovlnky na 20 min. Takto dezinfikovanú zmes nechám pol dňa chladnúť a až potom ju dávam do terárií.

Konáre a Kôry:

Používajú sa čereňové, zbavené kôry. Môžu byť aj z iného ovocného stromu. Nezabudnite vyvariť vo vode. Zafixujte konár v teráriu tak, aby bol stabilný. Borovicová a dubová kôra je vhodná na zadnú stenu terária, treba ju pred umiestnením vyvariť. Do terária ju prilepujeme silikónovým lepidlom. Borovicová kôra má vysoký obsah živice, preto tak rýchlo nepodlieha plesniam. Avšak pozor na vysoký obsah živice a hlavne kôru alebo konár zbavte rôznych povrchových výtokov živice. Pavúk by mohol mať problémy. Kôra z ovocných stromov sa dá použiť aj ako úkryt pre pavúka – zase vyvariť a umiestňovať na nerosenú časť terária. Pozor na plesne.

Kamene, Bridlice:

Ak ste našli vhodný objekt do terária, odporúčam ho najprv vyvariť vo vriacej vode tak 20 min. Kamene a rôzne bridlice neodporúčam, do terária pavúk ich podhrabe a pád na neho by mohlo znamenať nenávratné poškodenie nejakej časti tela a následnú smrť. Bridlicu nemôžte rosiť, drobí sa zanecháva na spodku terária kašičku!

Kryty vypálené z hliny:

Sú veľmi vhodné ako úkryt pre pavúka a ľahko sa čistia. Pekný úkryt sa dá spraviť aj z kvetináča.

Umelohmotné trúbky:

Môžete ich použiť pre norové druhy pavúkov a vytvoriť s nimi spleť chodieb a potom ich zasypať substrátom ľahko sa čistia. Veľkosť záleží od druhu a Vášho terária. Trúbky pre pavúka nie sú podmienkou pavúk si dokáže vybudovať nory aj sám.

Prírodný korok:

S korku sa odporúča výlučne prírodný! Dá sa ním oblepiť zadná stena terária pôsobí dekoratívne. Nie je náchylný na plesne a nehnije.

Lístie:

Stretol som sa aj s požiadavkou na použitie lístia v teráriu, myslím si že je zbytočné no z umiestnenia pre dekoratívne účely Vám odporúčam: lístie poriadne umyť a vyčistiť, dať do mikorovlnky alebo upiecť v rúre. Pozor na spálenie! Pri používaní mikrovlnky pozor na vznietenie listov a následný požiar. Nenastavujte ju preto nikdy na maximálny výkon!

Kokosová škrupina:

Pekný doplnok terária, používam ho ako úkryt pre Brachypelmu smithi, je buď zalezená v vnútri alebo je na vrchu škrupiny. Preto bolo dôležité mať škrupinu stabilnú. Pred vložením do terária som ju vyvaril vo vode a umiestnil len na suchej strane terária, kde nevlhčím substrát. Kokos mi neplesnivie a nemám s ním problém. Skúste odhadnúť dobu varenia tak aby Vám kokos nepraskol.

Bambus:

Bambus je vhodné použiť pri stromových druhoch, nesmie sa dotýkať podkladu, pretože vtedy ľahko chytá pleseň. Vhodné je ho preto nejako zafixovať napr: prilepiť alebo zavesiť na zadnú stenu terária. Bambus nesmie byť chemicky ošetrovaný a napustený rôznymi prípravkami.

Napájačka:

Napájačka je v teráriu veľmi dôležitou súčasťou. Pavúk ju používa ako jeden zo zdrojov pre príjem vody. Pre menších jedincov 1 – 4 zvl. postačuje rosiť no pre väčších pavúkov volím ako napájačku napr: uzáver z PET fľaše, rôzne malé nádobky do nich vložíme zopár kamienkov tak aby sa mám potrava v napájačke neutopila. Mne sa veľmi osvedčili obaly čajových sviečok. Napájačka pomáha udržovať vlhkosť v teráriu. Vo veľkých teráriach môžeme použiť napríklad misku z kvetináča.

Sceptic & Bebekexxx

 

Nové príspevky vo fóre

V príprave

Audit návštevnosti TOPlist.cz