General

Úvodná strana
INZERCIA
FÓRUM
GALÉRIA
CHAT
KOMIKS
Kvízy
Prehľad akcií

Články

Vtáčkare
Chelicerata
Chov kŕmneho hmyzu
Slovník pojmov
Inteview
Literatúra

Chov vtáčkarov

Fotogaléria spermaték
Popis druhov
FAQ
Všeobecne
Potrava
Jedovatosť
Zvliekanie
Choroby
Rozmnožovanie
Určenie pohlavia
Bite reports Terárium
Veľkosť
Umiestnenie
Zariadenie
Technika
Rastliny

Kontakt

Naše bannery
Reklama
Napíšte nám
Links

Zvliekanie

Čo to vlastne zvliekanie je:

Pavúk je tvorený tvrdou vonkajšou schránkou, ktorá je nepoddajná a nedokáže sa prispôsobovať potrebám vývinu pavúka. To vedie pavúka k tomu, aby v určitých intervaloch svoju starú schránku vymenil za novú a mal niekoľko hodín na to, aby narástol. Po tomto rapídnom náraste, pavúk až do ďalšieho zvliekania nerastie. Vtáčkar sa zvlieka do novej schránky (kutikuly), a tým sa zbaví možných vonkajších parazitov a vonkajších poranení alebo mechanických poškodení. Po tomto akte bude pavúk ako nový s nádherným sfarbením. Jedinou výnimkou je abdomen vtáčkara, ktorý sa dokáže zväčšovať, no len do určitej veľkosti podľa toho, ako často mu podávame potravu. Preto sa napríklad neodporúča prekrmovať zemné pavúky. Niektoré druhy sú známe svojou žravosťou a skočia po všetkom čo sa v teráriu pohne a dá sa zjesť. Abdomen pavúka má svoju kapacitu a pri nadmernom prežieraní sa mení na veľkú zásobáreň potravy. Pri lezení takéhoto vykŕmeného pavúka po skle terária, môže (pavúk) padnúť a abdomen mu praskne. To vedie k smrti vášho jedinca. Pri zemným pavúkoch sa preto odporúčajú stavať nižšie terária.

Čo treba dodržať:

Aby sa nám pavúk bez problémov zvliekol treba dodržať nasledovné pravidlá: udržiavať najmä správnu teplotu, vzdušnú vlhkosť a nepremáčať substrát. Pavúka nerušiť! Mne napr: v 3 zvleku zahynula B. auratum. Neviem čo mohlo byť na vine, možno nedostatočná vlhkosť ale nezvliekla si abdomen a uhynula. Keďže som nebol doma prítomný nemohol som jej pripadne vyslobodením zo zvlečky pomôcť. (viz choroby).

Ako viem, že môj pavúk sa bude zvliekať:

Pavúk sa pripravuje na zvliekanie kutikuly nejaký čas dopredu. Mladí jedinci do 5 - 6 zvleku niekoľko dní až týždňov dopredu. Adultné samice aj niekoľko mesiacov. U menších ešte nesfarbených jedincov si môžeme všimnúť abdomen, ktorý sa začne aj napriek tomu, že prestal primať potravu, zväčšovať a černieť. Celé telo pavúka začína tmavnúť a môžeme pozorovať novú pod tou, ktorú sa chystá zvliecť. Ako posledná stmavne spodná strana hlavohrude. Nebojte sa pavúkovi nič nieje. Dáva najavo, že prichádza veľmi dôležitá etapa jeho života a vývoja. Pod starou pokožkou, ktorú má ešte stále na sebe sa mu tvorí nová. Celé telo a hlavne abdomen pavúka bude akési napnuté, hlavne abdomen zväčší svoj objem. To je zapríčinené či už tvorbou exuviálnej tekutiny alebo novou pokožkou. Ďalšie metódy ako zistiť či sa pavúk chystá zvliekať u väčších sfarbených jedincov je pozorovanie abdomenu v mieste kde má pavúk lysinku od vykopávania obranných chĺpkov. Tam môžeme pozorovať tvorbu novej kutikuly pod starou. Prejavuje sa ako začernenie pôvodne ružovkastého miesta. Po zistený, že sa bude v najbližšej dobe zvliekať, treba odstrániť z terária všetko živé. Myslím tým najmä kŕmny hmyz. Pavúk je počas a tesne po zvliekaní veľmi krehký a bezbranný. Mohlo by sa stať, že by si na ňom pochutnal pokojne aj múčny červ alebo cvrček. Takého Xenesthis immanis za 3000 sk 1 zvl. by bolo určite škoda.

Pozrite si rozdiel medzi oboma obrázkami.

albopilosum pred zvlekom cierny zadocek.jpg
Ak Vám takto sčerne pavúk, len krátky čas ho delí od zvliekania.

b albopilosum tesne po zvleku nestvrdnuta.jpg B. albopilosum tesne po zvleku.

Môj vtáčkar leží na chrbte!:

Hlavne zachovajte chladnú hlavu J. Nič mu nie je. Pavúk sa práve chystá na zvlek. Najdôležitejšie je aby ste ho nijak nerušili a nemanipulovali s teráriom. Každé vyrušenie a manipulácia s ním môže znamenať istú smrť. Ďalej sa snažte eliminovať hluk a otrasy v miestnosti.

Aké procesy práve prebiehajú v tele vtáčkara:


Pri zvliekaní dochádza k výmene jeho starej pokožky za novú. Pri každom pavúkovi nájdete po zvleku starú schránku.

zvleky vedla.jpg
Pozor zvlečky sú poukladané vedľa seba z viacerých druhov. V skutočnosti by ich malo byť vedľa seba okolo 14. Obrazok slúži len na ilustráciu!

Pred zvlekom si pavúk vytvorí pavučinové lôžko. Toto je posledná možnosť na rýchle a opatrné premiestnenie krabičky alebo terária na pokojné miesto za účelom pozorovania. U juvenilných jedincov nemusí byť vôbec viditeľne u väčších už býva. Pavúk si ho spraví ako ochranu pred povrchovými nerovnosťami. Napr: B. albopilosum si spravila 3 veľké lôžka kým sa začala na jednom z nich zvliekať. Asi ju niečo pred tým vyrušilo. (Foto lôžka)

lozko.jpg

Samotný zvlek začne keď sa pavúk položí na chrbát (na to spomínané lôžko) tam môže nehybne ležať v takejto polohe aj niekoľko hodín. Maximálna dĺžka zvleku by nemala presiahnuť 12 hodín. Vtáčkarovy praskne stará pokožka na hlavohrudi. Spolu s ňou praskne aj pokožka na abdomene. Medzi starou a novu pokožkou sa tvorí exuviálna tekutina. Exuviálna tekutina slúži na to, aby sa pavúk mohol ľahšie zvliecť. Po odobratí starej zvlečky ju môžeme pozorovať. Pavúk stále leží na chrbte a postupne začne vyťahovať svoje nové krehké telo postupne von zo starej kože. Postupne abdomen, potom sa často mierne pootočí na bok a postupne, kúsok po kúsku vyťahuje končatiny, až sa od zvklečky oddelí. Tá ostane ležať vedľa pavúka no ten stále nehybne leží a čaká, kým jeho nová pokožka dostatočne stvrdne na to, aby sa prevráti do normálnej polohy. V tejto fáze môžeme pozorovať, ako si pavúk postupne skúša svoje nové telo. Postupne naťahuje jednotlivé končatiny a opať ich sťahuje. Ešte počas zvliekania dochádza k veľmi dôležitej časti, a to prepojeniu vonkajších zmyslových čidiel na novo vytvorené. Vtáčkar niekoľko hodín, rastie priamo počas zvleku, keď vyťahuje telo, len krátky čas. Vnútorný tlak a pumpovanie hemolymfy spôsobí napnutie novej pokožky a jej nasledovný rast. Celé stvrdnutie kutikuly pavúka u malých jedincov môže trvať niekoľko dní a u adultných okolo 2 týždňov. Pavúk v tomto období neprijíma potravu. Jeho chelicery nie sú dostatočne pevné, aby si trúfol na korisť. Pavúka ihneď po zvliekaní nevyrušujeme, mohol by si poškodiť svoju novú krehkú schránku – deformácia nôh a podobne. Zvliekanie u malých jedincov trvá max. niekoľko desiatok minút, u väčších niekoľko hodín. Na predstavu u mojej 10 zvl. B. smithi trvalo približne 3 hodiny. Dospelá G. rosea asi 5 a viac hodín. Malé pavúky, napríklad z 1. do 2. zvleku u A. vesicolor približne 30 – 40 min. V dobe som zahrnul čas od prevrátenie sa pavúka na pavučinové lôžko až po prevrátenie sa do normálnej polohy. Čím je pavúk väčší a tým sa jednotlivé intervaly času zväčšujú. U mojej B. smithi som pozoroval zaujímavý jav – požieranie vlastnej zvlečky. Pavúk sa z pokúša prijať exuviálnu tekutinu - potrebné látky, ktoré mu chýbajú po namáhavom zvleku. U 11 zvl. B. smithi sa to stalo 1 x. Pri nedostatočnej starostlivosti alebo pre chorobu nemusí pavúk narásť vôbec.

Zvliekanie G. rosea.

Gramostola Rosea 04.jpg

Gramostola Rosea 05.jpg

Gramostola Rosea 06.jpg

Gramostola Rosea 07.jpg

Gramostola Rosea 08.jpg

Gramostola Rosea 09.jpg

Ako často sa mi bude pavúk zvliekať:

U každého rodu a druhu je to individuálne. Malé pavúky sa môžu zvliekať raz za mesiac až dva. Tento interval sa pomaly predlžuje až na niekoľko mesiacov. U adultných samíc to je raz za rok až niekoľko rokov. Horské druhy vtáčkarov ako napr: G. rosea majú pomalý metabolizmus a jednotlivé intervaly sú teda dlhšie. Tento pavúk dospieva aj 5 a viac rokov. Druhy z teplejších oblastí majú rýchlejší metabolizmus ako napr: B. smithi rastú oveľa rýchlejšie. Dospelosť dosahujú po 2 – 3 rokoch. Psalmopoeus cambridgei alebo Ceratogyrus bechuanicus tie dospievajú za 1-2 roky. V dospelosti sa zvliekajú už iba samice. Po dosiahnutí adultného zvleku sa zvliekajú raz za 1, 2 a viac rokov, po celý život. Interval zvlekov v dospelosti záleží od jednotlivých druhov vtáčkara. Samce sa v dospelosti nezvliekajú a ich životná púť konči asi do 6 mesiacov až 1,5 roka po dosiahnutí pohlavnej dospelosti posledným zvlekom. Dospelosť u samcov zistime podľa tibiálnych hákov alebo bulbusov na konci makadiel. Tibiálne háky nemajú len niektoré rody vtáčkarov (viď sekciu párenie). Bulbusy aj tibiálne háky sa však ukážu až po poslednom dospelom zvleku takže ich nemôžme pozorovať od začiatku rastu pavúka. Tak zistíme, že je samec dospelý. Samca teda určíme podľa zvlečky, pozorovaním v oblasti epigastrálnej ryhy (viď určovanie pohlavia) alebo farby u niektorých druhov (P. irminia). Sú samce, ktoré sa môžu dožiť aj 2 – 5 rokov no ide o výnimky napr: B. vagans 2 roky, B. boehmei cez 3 roky a pod. Väčšinou sa aj samce týchto druhov dožívajú obligátnych 6 a viac mesiacov. Samce neprimajú potravu pravidelne a všetky sa živia vlastne len tým čo si uchovali v abdomene. keď spotrebujú všetky živiny, tak umrú. Jednoduchý život: páriť, zachovať po sebe potomstvo a zomrieť. Dĺžka života samcov niektorých bežne chovaných druhov: B. emilia 6 - 8 mesiacov, P. irminia a P. cambridgei okolo 8 – 9 mesiacov, A. metallica a A.versicolor 6 – 9 mesiacov a pod. Stáva sa, že sa niekedy zvliekne aj dospelý samec. Ide však o abnormalitu a taký jedinec zvliekanie neprežije. Zaujímavou informáciou je aj keď som napísal, že v dospelosti sa samec už nezvlieka – to je pravda! Avšak možno jeden z milióna sa predsa len zvlečie a prežije to. Upozorňujem, že je to veľmi zriedkavý jav a niekto sa s tým nestretne ani za 20 rokov chovateľskej praxe.

Počet zvlekov do dospelosti u samíc je okolo 10 za 14. U samcov 8 – 10. Príroda sa tak chráni pred príbuzenským parením.

Ako sa zvliekajú zemné, norové, stromové rody vtáčkarov:

Pre všetkých platí klasický model zvliekania sa. Norové pavúky ako napr: môj. Hysterocrates herkules sa niekedy zvlieka v nore a niekedy hore na vrchu substrátu. Podľa mňa si hľadá pre neho vyhovujúcu teplotu a vlhkosť. Stromové ako napr: Poecilotheria sa môžu zvliekať v klasickom postavení pavúka a neobracajú sa na chrbát! Stromové druhy sa zvliekajú vo svojich pavučinových hniezdach, takže nie že Vás napadne jej ho ničiť. Takýto pavúk pred zvlekom ani nevychádza von z hniezda. Nepokúšajte sa ho preto hľadať a pod. čo ak sa práve zvlieka. Niekedy sa takisto stáva, že sa zemné pavúky zvliekajú v normálnej polohe. Toto je veľmi nebezpečné a často vedie k smrti alebo zlému zvlečeniu sa. Býva to spôsobené najmä stresom alebo nevhodnými podmienkami pre zvliekanie. Mne sa tak to niekoľkokrát stalo, avšak zvlek prebehol v poriadku.

Sceptic

 

Nové príspevky vo fóre

V príprave

Audit návštevnosti TOPlist.cz