General

Úvodná strana
INZERCIA
FÓRUM
GALÉRIA
CHAT
KOMIKS
Kvízy
Prehľad akcií

Články

Vtáčkare
Chelicerata
Chov kŕmneho hmyzu
Slovník pojmov
Inteview
Literatúra

Chov vtáčkarov

Fotogaléria spermaték
Popis druhov
FAQ
Všeobecne
Potrava
Jedovatosť
Zvliekanie
Choroby
Rozmnožovanie
Určenie pohlavia
Bite reports Terárium
Veľkosť
Umiestnenie
Zariadenie
Technika
Rastliny

Kontakt

Naše bannery
Reklama
Napíšte nám
Links

Acheta domestica – Cvrček domáci

Je to najbežnejšie chovaný cvrček , veľkosťou okolo 25 mm a viac.

Základne podmienky chovu:

Chovná nádoba by mala byť aspoň 40 cm vysoká a hlavne opatrená proti únikom juvilejných jedincov dobrým tesnením a zakrytím napr: veľmi jemným nylónovým pletivom, alebo niečím podobnej konzistencii. Látku neodporúčam, cvrčky ju môžu rozhrýzť. Pri lepení požívajte silikónové lepidlo. Teplotu držte aspoň na 30 stupňoch. Pri menšej teplote svrčky nerastú a nemnožia sa. Cvrčky sa z vajíčka liahnu po dvoch až 3 týždňoch, a vývoj má 13 štádií. Vlhkosť udržujte 50 až 70 percentnú. Pozor na roztoče! Ako úkryt poslúži rolky toaletného papiera, kartóny od vajec a podobne. Na jeden litrový pohár je vhodný počet 5 ks na 5 l - 10 ks. Na dlhodobý chov sa odporúča insektárium o veľkosti 20x30x20. Je vhodné na horné okraje steny nalepiť celofán alebo hladkú izolepu. Zabránime tak úniku juvilejných jedincov. Insektárium sa odporúča vyhrievať slabou 15 W žiarovkou.

Určenie pohlavia:

Samce vydávajú charakteristický zvuk. Samičky majú kladielka - možne ho rozoznať už pri menších nymfách. Kladielko sa nachádza na zadočku.

Kŕmenie:

Cvrčky kŕmime sušeným chlebom, ovocím, zeleninou, listami púpavou, trávou, psími a mačacími granulami, ovsenými vločkami. Potrava nesmie byť chemicky ošetrená! Nezožraté krmivo vyberajte, takže pozor na plesne a roztoče. Môžu to byť roztoče rodu Glyciphagus, Blattisocius. Dvakrát týždenne postrekujte vodou záleží na Vás, vodu primajú hlavne potravou. Do napájačku (plytká miska) môžete dať kúsky vaty aby sa mladé jedinci neutopili. Kŕmnu nádobu raz za tri mesiace vyčistite.

Mláďatá:

Samiciam dajte do kŕmnej nádoby , nádobku s hlinou, rašelinou, ktorá je vhodná na kladenie vajíčok. Dva týždne po poslednom zvliekaní samička nakladie okolo 150 – 250 vajíčiek asi 3mm dlhé. Pri teplote 27 stupňov sa po 2 týždňoch liahne 1. instar. Po 5 instare uz rozlíšime samičky od samcov. Vývoj trvá asi 8 – 10 týždňov. Nádobu s nakladenými vajíčkami je najlepšie vybrať a umiestiť do novej chovnej nádoby. Chováme ako dospelé jedince.

Tipy:

- Na chov kupujte cvrčky tesne pred dospelosťou....
- Nezabúdajte na granulované krmivo pre psy a mačky, ktoré má vysoký podiel živočíšnych bielkovín.
- Je nutné rosiť prvý instar, aby sa mohli malé svrčky zvlieknuť.

Moja osobná skúsenosť: dospelé samice je dobré dať do samostatnej nádoby na jednu noc a v tej nadobe nakladú vajíčka, potom sa s ňou jendoducho manipuluje a necháme tam vajíčka vyliahnut sa. Zeminu v kladisku je dôležité udržiavať stále vlhkú. Cvrčky dospievajú cca. za 6-8 týždňov . Co sa týka potravy, treba ju zvolit tak aby mali cvrčkovia čo najkvalitnejšiu výživu, kvôli tomu aby si pavúci z nich mohli zobrať čo najviac. Ja osobne používam ako mi bolo z viacerých zdrojov poradené toto: ešte predtým podotknem že cvrčky trpia výraznym kanibalizmom pokiaľ, nemajú dostatok bielkovín a ako som pri svojom prvom pokuse o chov pozoroval, za niekoľko dní sa navzájom požrali a ostala jediná samica. Toto sa da ľahko odstrániť ak potravu zvolíme takto: vezmene detské piškoty (kľudne tie najlacnejšie) a rozdrvíme ich na úplny prášok. Potom ich zmiešame s rovnakým dieľom sušeného mlieka(buď sunar alebo kludne postačí aj to sušené mlieko do kávy) a zmiešame ich v pomere 1:1. Cvrčkom podávame takto pripravenú potravu do krmítiek, najlepsie do štuplov od flašiek alebo vrchnák od tatárskej omáčky. Krmítka dopĺňame až, keď cvrčky všetko vyžerú. Terárium udržujeme suché, nerosíme, lebo pri vysokej vlhkosti potrava často vlhkost nasaje a potom sa v nej cvrčky topia. Cvrčkom stací ak pripravime napájačku takto: do podobného štupľa, alebo uzáveru dáme čistý prevarený piesok a nalajeme na neho vodu aby to bolo premočene, ale tak aby sa cvrčky neutopili. Takto maju dostatok vody.

cvrky.jpg

Sceptic & Bebekexx

 

Nové príspevky vo fóre

V príprave

Audit návštevnosti TOPlist.cz