General

Úvodná strana
INZERCIA
FÓRUM
GALÉRIA
CHAT
KOMIKS
Kvízy
Prehľad akcií

Články

Vtáčkare
Chelicerata
Chov kŕmneho hmyzu
Slovník pojmov
Inteview
Literatúra

Chov vtáčkarov

Fotogaléria spermaték
Popis druhov
FAQ
Všeobecne
Potrava
Jedovatosť
Zvliekanie
Choroby
Rozmnožovanie
Určenie pohlavia
Bite reports Terárium
Veľkosť
Umiestnenie
Zariadenie
Technika
Rastliny

Kontakt

Naše bannery
Reklama
Napíšte nám
Links

Párenie a odchov druhu Cyriocosmus perezmilesi

Hneď ako sa tento druh vyskytol v ponuke neváhal som a zaobstaral som si 3 kusy. Pavúky boli v 2. zvleku. S prijímaním potravy nemali problém. Ako potravu pri malých druhoch volím nastrihaných cvrčkov alebo múčne červy. Udržujem teplotu 26 stupňov a vyššiu vzdušnú vlhkosť. Pozor však na príliš vysoká vzdušná vlhkosť a s tým spojené zrážanie vody na stenách filmovky. Drobný pavúk môže vo vyzrážanej kvapke uviaznuť a zahynúť. Odporúčam dobré vetranie. Cyriocosmus perezmilesi je jeden z najväčších zástupcov rodu Cyriocosmus, ktorý sa momentálne chová. Veľkostný rozdiel medzi Cyriocosmus elegans a Cyriocosmus perezmilesi je značný. Dospelosť dosahujú do 1 roka. Samica, ktorú som páril, mala v tele približne 2,5cm. Podľa niektorých údajov môžu byť samice aj výrazne väčšie.

zabity krpec c.jpgMláďa Cyriocosmus perezmilesi, ktorý uviazol na vyzrážanej vlhkosti.

Aj keď sú tieto pavúky menšieho vzrastu, dokážu zožrať omnoho väčšieho usmrteného cvrčka ako sú oni sami. Žijú skryte a zväčša obývajú systém podzemných chodieb, ktoré si vybudujú.Mierne zapriadajú.

Samec tohto druhu, ktorý mi v chove dospel, mal v tele skoro 2 cm, podľa mojich informácii ide o dosť "statného samca". Kúpil som ho ako 2. zvlek a dospel v 8. zvleku po 10 mesiacoch. Najprv mi nechceli rast ale zvýšením teploty a vzdušnej vlhkosti sa interval zvlekov skrátil. Bulby je problematické vidieť voľným okom. Tibiálne háky sú dobre viditeľné.

cyrio samec.jpg

V chove som mal ešte jedného neurčeného jedinca v 7. zvleku. Predtým som si ju určil ako samicu podľa epigastrálnej ryhy čo mi však nestačilo ako 100 percentný dokaz. Pokúšal som sa teda pavúka určiť pritlačením tupého predmetu v mieste epigastrálnej ryhy. Cyriocosmusi sú rýchle a hlavne drobné pavúčiky, pričom bol problém chytiť ju medzi prsty a neporaniť. Po pár pokusoch som to vzdal a pavúk putoval na malú chvíľu do chladničky. Upozorňujem nerobím to často, naozaj len v nevyhnutných prípadoch. Pri zlom odhade a dlhšom pobyte v chladničke máte po pavúkovi. Kým som si bol istý, že sa mojím pavúkom nič v chladničke nestane skúšal som si to predtým na cvrčkoch. Podarilo sa mi spomaleného pavúka správne uchopiť a určiť ako samicu. O pár dní (za asistencie výdatného kŕmenia) sa mi zvliekol do 8 zvleku. Zvlečku sa mi podarilo ihneď vypreparovať a voľným okom zaregistrovať spermatéku. Tvar spermatéky je typicky pre rod Cyriocosmus.

spemareka c.jpg
20.12.2007
Môj prvý pokus o párenie tohto druhu bol neúspešný. Nakoľko som sa pokúšal páriť pavúky tak, že som samca premiestnil do menšej nádobky a dal blízko k samici. Myslel som, že samec zacíti samicu a nebude mat problém. Samica vybehla hneď na okraj nory. Keďže samec necítil prítomnosť samice, nič sa nekonalo. Jediné vzrušenie, ktoré nastalo bol dvojnásobný útek samca do otvoreného priestoru.

8.1.2008
Pred opakovaním párenia som sa informoval u skúseného chovateľa. Samca (bol jeden mesiac po zvleku)som rovno umiestnili do chovnej nádoby ku vykŕmenej samici. Asi po 5 min začali obaja klepať a naznačovať chuť páriť sa. Samica pokojne čakala kým ju samec prichytí tibiálnymi hákmi. Zdržovala sa na okraji nory. Samotne parenie prebiehalo asi pol hodinu pričom mal samec zastrčený jeden bulbus v epygastrálnej ryhe a občas ich menil. Obaja sporadicky menili polohy. Neskôr sa od seba oddelili a pokračovali opäť v parení. Vzhľadom na časovú tieseň som samotný akt prerušil po spomínanej pol hodinke a umiestnili samca do svojej chovnej nádoby. Aj pri oddeľovaní mala samica aj samec tendenciu opäť sa rýchlo spojiť a páriť opätovne . Všetko prebehlo bez najmenších náznakov agresie. Viem ešte o parení Cyriocosmus elegans pričom samec a samica taktiež parenie predlžili na dlhu dobu.

Video priebehu párenia:
http://www.youtube.com/watch?v=s7P-MLKqhiY

parenie c.jpg

Samicu som po párení presťahoval do väčšej nádoby viď. fotografia. Nová nádoba musela byť dobre vetraná aby prebiehala určitá cirkulácia vzduchu kvôli kokónu. Ako substrát som zvolil lignocel, ktorý som veľmi prevlhčil. O pár dní si samička vybudovala opradenú komôrku kde sa zapriadla a kde bola až do vytvorenia kokónu. Po celu dobu neprijímala žiadnu potravu. Približne po 3 týždňoch som samičku skontroloval. Jej abdomen ešte nič nenasvedčoval a nejavil žiadne náznaky zväčšenia. Kokón robia samice od 2 týždňov, zvyčajne do mesiaca. Ďalšia kontrola prebehla po 5 týždňoch od párenia. Na moju radosť držala samička v chelicerách kokón. Keďže ma hneď nenapadlo (nemusel som pozerať z vrchu a rušiť ju), že samička bude potrebovať na jeho stavbu viacej miesta a pri nedostatočnej výške substrátu sa musela prekopať až na dno nádoby. Vďaka tomu som mohol nerušene pozorovať zvyšok odchovu.

nadoba c.jpg

kokon v nadobe c.jpg

Najväčšie starosti mi robila hlavne vysoká vlhkosť, pretože som predtým použil veľmi vlhký substrát. Mal som obavy, že mi hlavne dotyk spodku kokóna o orosenú časť odhalenej nádoby spôsobí pleseň. Pri prvom meraní mal tvar vajíčka 1,4 x 1 cm. Pri týždňovom kontrolovaní sa mi zdal čoraz menší respektíve bez žiadnych náznakov aspoň minimálneho rastu. Dobré znamenie bolo, že samička kokón stále držala. Vzdušná vlhkosť a vlhkosť bola stále vysoká čo svedčilo hlavne o nadmernom zrážaní vody na stenách a minimálnom výpare – a to som si myslel, že mám dobre spravené vetranie. Mal som obavy, že vďaka tomu prídem o kokón alebo už je plesnivý. Po 3 týždňoch som sa hlavne kvôli vlhkosti odhodlal kokón odobrať. Očakával som minimálne n1. Pri odoberaní sa vyčerpaná samica nijako nebránila. Kokón som jemne nastrihol a na moju radosť som našiel nymfy 1. Bolo viacej možností ako kokón umelo inkubovať. Po zhodnotení situácie a výskytu malých čierny fľakov vo vnútri kokóna všetko nasvedčovalo neoplodnením vajíčkam. Opatrene som teda všetky n1 vybral a rozmiestnil do nádob. Zlých a polepených vajíčok spolu s napadnutými n1 bolo asi do 10 kusov. Inkubátor pozostáva zo sústavy plastových nádob. Na spodok som umiestnil vlhkú servítku, na ktorú som položil menšie plastové nádoby. Každý plastová nádoba mal na spodku ako podstielku suchú servítku, na ktorú som vysypal roztriedené n1. Nádobu som umiestnil k tepelnému zdroju. Do rána sa mi asi 60 percent n1 zvlieklo do n2. Ďalšie zvliekanie do 1 zvleku by malo približne trvať 2 týždne. O priebehu ďalšieho vývoja vás budem čoskoro informovať.

kokon c.jpgKokón

kokon maly c.jpgKokón

n1 c.jpgNymfa 1

operacny stol c.jpgVysunuté pracovisko na triedenie dobrých a zlých n1.

inkubator c.jpgInkubátor

Sceptic

 

Nové príspevky vo fóre

V príprave

Audit návštevnosti TOPlist.cz