General

Úvodná strana
INZERCIA
FÓRUM
GALÉRIA
CHAT
KOMIKS
Kvízy
Prehľad akcií

Články

Vtáčkare
Chelicerata
Chov kŕmneho hmyzu
Slovník pojmov
Inteview
Literatúra

Chov vtáčkarov

Fotogaléria spermaték
Popis druhov
FAQ
Všeobecne
Potrava
Jedovatosť
Zvliekanie
Choroby
Rozmnožovanie
Určenie pohlavia
Bite reports Terárium
Veľkosť
Umiestnenie
Zariadenie
Technika
Rastliny

Kontakt

Naše bannery
Reklama
Napíšte nám
Links

Párenie a odchov druhu Avicularia geroldi

Dňa 13.11.05 sa moja samica Avicularia geroldi zvliekla do adultného zvleku. V rozpätí nôh má 12cm, carapax má približne 1,7 cm dlhý. Zrovna v tom období jednému chovateľovi dospel samec. Keďže zohnať samca tohto druhu nie je ľahké, neváhal som a hneď som si ho rezervoval. Samec dorazil dňa 5.12.05, ale ešte nebol po adultnom zvleku prečerpaný. Samca aj samicu som nakŕmil. Samica si dala veľmi málo – len 5 veľkých cvrčkov. Medzitým sa samec prečerpal a bol pripravený na párenie. Dňa12.12.06 som sa pokúsil o prvé párenie, ale pokus bol neúspešný. Samec sa chvíľu chvel, no samica nereagovala. Po pol hodine stratil záujem o párenie aj samec a utiahol sa do rohu terária. Ďalšie párenie som skúsil dňa 14.12.06. Tentokrát som však samca napriek riziku naviedol priamo ku vchodu do hniezda samice. Samec sa okamžite začal chveť a samica reagovala silným bubnovaním. Táto predohra trvala asi tri minúty a následne samec odpáril samicu aj pravým aj ľavým bulbusom. Samotné párenie trvalo približne dve minúty. Následne samec rýchlo uskočil, no samica nejavila známky agresivity. Počas nasledujúcej noci sa samec prečerpal.
Ďalšie párenie som skúsil 17.12.06 o 05:30 ráno. Tentoraz som samca už nemusel „navigovať“ ku vchodu do hniezda samice. Okamžite sa začal chveť a jemne bubnovať. Predohra trvala približne 10 minút, počas ktorých sa pavúky premiestňovali po celom teráriu. Párenie trvalo dlhšie ako prvé. Samec pritom znovu použil oba bulbusy. Neskôr som opakoval párenie ešte niekoľkokrát, a keďže samica nejavila známky agresivity, nechal som samca so samicou niekoľko hodín bez dozoru. Párenie som už síce nevidel, ale samec sa opakovane prečerpal.
Samica po napárení prijala dvoch veľkých cvrčkov a viac potravu prijímať nechcela. Síce nežrala, ale jej abdomen sa nezmenšoval. Napriek tomu som začal po 4 mesiacoch pokladať párenie za neúspešné, pretože takáto dlhá doba medzi napárením a vytvorením kokónu nie je u tohto druhu obvyklá. Samica celých 6 mesiacov nevyliezala z hniezda a opakovane som jej dával do hniezda mŕtve cvrčky, ktoré však len vytlačila von z hniezda.
Dňa 6.5.06 začala samica približne o 03:00 ráno so stavbou kokónu. Podstatnú časť stavby som mohol sledovať cez vchod do hniezda, ktoré si spravila kolmo na dvere terária. Samica skončila so stavbou kokónu o 10:00. Následne ho odtrhla od spodku hniezda.
Celú dobu, počas ktorej držala kokón nechodila piť, preto som sa rozhodol samicu dokrmovať. Podával som jej mŕtve cvrčky, ktoré okamžite prijímala. Za celý čas, čo držala kokón takto zožrala okolo 10 cvrčkov.
Dňa 24.6 som samici kokón odobral. Bola veľmi nervózna, dokonca až zúrivá. Kokón meral v priemere 3,5cm a bol čisto bielej farby. Po prestrihaní sa cez niekoľko vrstiev pavučiny som vo vnútri našiel presne 70 jedincov v druhom larválnom štádiu. Nebolo medzi nimi ani jedno neoplodnené vajíčko, alebo mŕtvy jedinec. Nymfy som doinkuboval na vlhkej servítke. Po 4 dňoch im začali tmavnúť abdomeny a carapaxy. 13 nýmf len sčervenalo a následne zahynulo.
Dňa 18.7. sa nymfy zvliekli do prvého zvleku. Počas zvliekania som prišiel o jeden kus, ktorý sa zasekol vo zvlečke.
Konečná bilancia bola 46 relatívne veľkých mláďat, ktoré som ešte necelý mesiac po zvleku bez problémov choval spolu. Počet mláďat bol skôr priemerný. Prajem Vám veľa úspech pri chove a odchove tohto krásneho druhu.

samspolu.jpg
avign.jpg
na1zvlek.jpg

Peter "truhlik" Kollár

 

Nové príspevky vo fóre

V príprave

Audit návštevnosti TOPlist.cz