Základné rozmery sú:
Stromové druhy:
Terárium typu A
20x20x30 pri menších druhoch (Avicularia)
20(30)x30x40 pri veľkých druhoch (Poecilotheria)
Zemné druhy:
Terárium typu B
20x20x20 pri menších druhoch (Cyclosternum)
30x20x20 pri stredných druhoch (Brachypelma, Grammostola)
40x30x40 pri väčších druhoch (Lasiodora, Theraphosa)
Norové druhy:
Terárium typu C
Čím vyššie tým lepšie, vrstva rašeliny by mala byť okolo 30 – 40 cm na vytvorenie nory.
30x20x(30) 40
Popis jednotlivých typov:
Terárium typu A:
Toto terárium je pre stromové druhy vtáčkarov a to: Avicularia, Ephebopus, Heteroscodra, Poecilotheria, Stromatopelma atď. Malo by byť teda čo najvyššie.
Vhodné rozmery sú:
20x20x30 pri menších druhoch (Avicularia)
20(30)x30x40 pri veľkých druhoch (Poecilotheria)
Ako poklad použijeme zmes rašeliny a lignocelu. Na zadné steny terária a jeho boky je dôležite umiestniť konár, prírodný korok alebo borovicovú, dubovú kôru, pripevňujeme silikónovým lepidlom. Steny taktiež môžete oblepiť opieskovaným a vytvarovaným polystyrénom. Pavúky alebo potrava občas narušuje hlavne spodok polystyrénu, ktorý buď vyhrýzajú alebo vylamujú. Ako som uviedol je vhodné do terária umiestniť rastlinu. Tá nám okrem iného pomáha udržiavať vzdušnú vlhkosť od 60 do 90 percent. Vlhkosť rastliny vylučujú zo svojich listov. Tu si vtáčkar nájde vhodné miesto pre stavbu hniezda. O napájačku stromové druhy nejavia zväčša záujem, no napr: rod Avicularia zvykne z nej piť. Vodu primajú z rosenia steny terária z kvapiek na rastlinách a pavučine. Dno pokryte 3 – 5 cm substrátu. Neodporúčam rašelinu skôr jej zmes s lignocelom.
Terárium typu B:
Toto terárium je pre zemné druhy vtáčkarov a to: Acanthoscurria, Aphonopelma, Brachypelma, Lasiodora, Grammostola, Haplopelma, Cyclosternum, Phormictopus, Theraphosa a dalšie.
Vhodné rozmery sú:
20x20x20 pri menších druhoch (Cyclosternum)
30x20x20 pri stredných druhoch (Brachypelma, Grammostola)
40x30x40 pri väčších druhoch (Lasiodora, Theraphosa)
Tu je dôležitá veľkosť dna nie výška. Zemné druhy často šplhajú napr: moja Grammostola rosea v tom mala záľubu a preto som ju presťahoval do nižšieho terária ako mala. Pri lezení a následnom páde si pavúk môže spôsobiť vážne poranenie. Zemné pavúky nie sú na lezenie prispôsobené tak dobre ako stromové. Ako vybavenie stačí napájačka, úkryt a vyššia vrstva substrátu. Rastliny nedávajte zemné druhy ich hneď zničia. Polovicu substrátu nevlhčite.
Terárium typu C:
Vhodné rozmery sú:
30x20x(30) 40
Jedná sa hlavne o čeľade Ctenizidae , Dipluridae a rody z čeľade Theraphosidae - Hysterocrates, Citharischius, avšak chovajú sa aj ako zemné druhy. Čím vyššie tým lepšie, vrstva zmesi rašeliny a lignocelu by mala byť okolo 30 – 40 cm na vytvorenie nory. Zariadenie – napájačka, kusy kôry.
Terárium pre malé pavúky:
Pavúka do 3 zvl. podľa veľkosti nechávam vo filmovke. Pavúk potrebuje priestor 2.5 násobku jeho rozpätia. Väčšie druhy ako Lasiodora, Theraphosa už pri 1 – 2 zvl. umiestňujeme do väčšej nádobky. Pre 4 a viac zvl. jedincov volím rôzne umelohmotné dózy a nádoby. Nezabudnite zabezpečiť dobré vetranie udržujte vlhkosť. Základ takéhoto mini terária tvorí substrát, úkryt a pre stromové druhy nejaký ten konárik Napájačka nie je nutná nakoľko pavúčik príma vodu z rosenia na steny dózy. Umelohmotné nádobky dostanete na burzách alebo ich kúpite hocikde v obchode. Mne osobne sa osvedčili klasické šalátovky, pre pavúky v 1.-3. zv. malé na 5dg a pre 4-6zv. veľké (s priemerom podstavy 6 cm).