Séria uhryznutí Stromatopelma calcerata
Tento prípad uhryznutia Stromatopelma calceata griseipes je skutočným príbehom ľudí, zo Siera Leone, kde pracujú a žijú bok po boku týchto vtáčkarov. Udalosť sa odohrala v meste Limba. Jediná obživa miestnych ľudí je výroba palmového vína, ktorého suroviny si žiadajú prácu na stromoch. Domorodci sú veľmi dobrý lezci a presne vedia v ktorých, častiach stromu sa Stromatopelmi nachádzajú. Majiteľ farmy si pamätá okolo 9 prípadov uhryznutia svojich robotníkov, vrátanie svojho.
1. Zberač (začiatočník) šplhal príliš vysoko v korunách stromov sledovaný jeho dvoma pomocníkmi. Po oznámení že našiel hniezdo sa jeho ruka pošmykla na konáre palmy a nasledovalo prvé uhryznutie. Keďže sa konára pustiť nemohol nasledovalo pohryznutie druhé. Muž ihneď zliezol dole na zem. Bolesť sa ihneď šírila veľmi rýchlo a vystreľovala do lakťa až k ramenu a k hrudi. Po 3,5 hodinách nastali problémy zo srdcom sprevádzané veľkou bolesťou, ktoré trvali cez 30 min. Po 3 dňoch od uhryznutia bola jeho ruka dva krát taká ako jej pôvodná veľkosť, kde príčinou bola zrejme zanesená infekcia.
2. Ďalší prípad sa odohral o niekoľko dní neskôr. Pomocník bol uhryznutý do ramena. Symptómy po uhryznutí boli skoro také isté ako pri prvom opise s trochu menším rozdielmi.
3. Zaznamenaný je aj prípad skúseného lezca, uhryznutie nasledovalo do ľavej nohy potom čo ako oporu pre svoju nohu použil dieru v strome.
4. Najvážnejší prípad sa stal vojakovi zo Siera Leone, ktorý si dal preteky v šplhaní zo svojim kamarátom, ktoré chcel spríjemniť odchytom vtáčkara. Vojak vedel, že na strome sa nachádza hniezdo. Po vylezení na strom ihneď hniezdo Stromatopelmi lokalizoval. Vybavený rukavicou a pinzetou. V korune stromu si ihneď uvedomil chýbajúci pohár, tu chcel prípadnú korisť chytiť. No napadla ho úžasná vec pavúka mal na pláne chytiť a držať v rukavici. Pri šplhaní po strome za hniezdom ho pod vejárovitým listom palmy prekvapila v obrannom postavení z roztvorenými chelicerami Stromatopelma. Pokusom chytiť ju mu bleskurýchle uštedrila uhryznutie cez rukavicu do ruky. No najhoršie obišiel druhý vojak, ktorý sa práve nachádzal pod stromom. Po výkriku prvého vojaka sa pozrel hore a padajúci pavúk mu padol na tvár a uhryzol ho do krku. Ranu na krku mu ihneď vyčistili. Ošetrovateľ mal pri sebe sadu na odstraňovania jedu (Aspivenin). Krk ihneď opuchol. Po 2 hodinách začali problémy zo srdcom sprevádzané veľkou bolesťou. Činnosť srdca sa ustálila asi po 1,5 hodine. Bolesť začala ustupovať 6 hodín po uhryznutí. Vojak bol mimo služby ešte týždeň a v oblasti uhryznutia mal krk stále citlivý a trochu bolestivý.
Pri uhryznutí rodom Stromatopelmou spp. môže mať pre človeka zo slabým srdcom nedozerné následky.
* Aspivenin - malá pumpa ktoré bezbolestne vysáva jed z rany po uštipnutí - pavúkmi, hadmi, hmyzom a podobne. Viac info tu.