General

Úvodná strana
INZERCIA
FÓRUM
GALÉRIA
CHAT
KOMIKS
Kvízy
Prehľad akcií

Články

Vtáčkare
Chelicerata
Chov kŕmneho hmyzu
Slovník pojmov
Inteview
Literatúra

Chov vtáčkarov

Fotogaléria spermaték
Popis druhov
FAQ
Všeobecne
Potrava
Jedovatosť
Zvliekanie
Choroby
Rozmnožovanie
Určenie pohlavia
Bite reports Terárium
Veľkosť
Umiestnenie
Zariadenie
Technika
Rastliny

Kontakt

Naše bannery
Reklama
Napíšte nám
Links

Párenie a odchov druhu Lasiodora parahybana

Všetko sa začalo vtedy, keď som spozoroval, že moja Lasiodora parahybana začína mať neprimerane dlhé nohy voči telu. Ešte som naštudoval potrebnú literatúru o určovaní pohlavia, aby som si bol istý, že mám samca v subadultnom zvleku a začalo sa zháňanie vhodnej partnerky. Našťastie môj dobrý kamarát má vo svojom chove jednu peknú samicu, takže hľadanie netrvalo dlho. Všetko bolo dohodnuté a my sme už len čakali, kedy príde tá chvíľa.

lasiodora_parahybana_spermaticka_siet.jpg
Samec sa konečne zvliekol 22.7.2006 a na naše šťastie sa kamarátova samica zvliekla asi dva týždne pred ním. Všetko vyzeralo dokonale načasované. Zostávalo iba každé ráno sliediť okolo terária samca a hľadať stopy po prečerpaní. Asi dva týždne po zvleku som ráno objavil v teráriu spermatickú sieť. Pavúk sa ju ani nesnažil zničiť, takže nájsť ju nebol problém. S kamarátom sme sa dohodli, že ešte preventívne počkáme dva týždne a potom sa do toho dáme. Samica dostala myš aby mala dostatok živín a aby si samca nesplietla s večerou. Bola pripravená.

lasiodora_parahybana_samec.jpg
Termín párenia bol dohodnutý na 27.8.2006. V tento deň som si priniesol z pivnice staré nepoužívané akvárium s rozmermi asi 80x40x60 (d,š,v), umyl ho a na spodok som dal nízku vrstvu hrabanky. Akvárium sme predelili tenkým plexisklom na dve časti tak, aby sa plexisklo dalo kedykoľvek vytiahnuť a zároveň aby zabránilo prípadným útokom samice. Do jednej polovice sme vložili samca, do druhej samicu a čakali, čo sa bude diať. Samec okamžite začal bubnovať o podklad akvária, akoby tušil, čo bude nasledovať. Samica mu bez problémov odpovedala a za malú chvíľu sa už obaja na seba "lepili" cez plexisklovú prepážku. Nakoľko sme ani ja ani kamarát nechceli prísť o svojich chovancov, tak sme sa ešte opýtali na fóre lasiodora.sk, či ich k sebe môžeme pustiť a po odobrení adminom (ktorému ďakujem za rady) sme plexisklovú prepážku odstránili. Pavúci sa po vyrušení na chvíľu rozpŕchli každý na inú stranu ale o pár sekúnd už na seba opäť bubnovali. Na moje veľké prekvapenie stál samec iba na mieste a samica sa pomaly začala približovať k nemu. Keď už boli úplne pri sebe samica sa sama od seba začala dvíhať na zadné nohy a samec ju už iba flegmaticky zachytil tibiálnými hákmi za chelicery a zasunul do nej postupne oba bulbusy. Tento akt trval len niekoľko málo sekúnd a samec hneď potom energicky uskočil na opačnú stranu akvária a snažil sa utiecť. Samica celkom spokojná pomaličky odišla na opačnú stranu a tým sa to celé skončilo.

Prvé príznaky toho, že párenie sa pravdepodobne podarilo nedali na seba príliš dlho čakať. Samica, ktorá predtým bohato opriadala terárium, teraz akoby šetrila pavučinou a nepriadla vôbec. A navyše sa zdala akási kludnejšia. Počas tohto obdobia sporiadala ešte jednu myš a niekoľko cvrčkou.

Kokón bol vytvorený večer dňa 13.3.2007, skoro 7 mesiacov po párení. Podľa kamarátovho opisu samica najprv celý úkryt a jeho okolie opriadla pavučinou a nakládla do nej vajíčka. Potom pavučinu zozbierala a spravila pekný kokón (viď. foto). Najprv sme chceli samici kokón odobrať, ale nakoniec sme sa rozhodli, že všetko necháme na nej. Hlavne nás zaujímalo ako bude prebiehať starostlivosť oň a navyše sme ani jeden nemali toľko času, aby sme mohli kokón niekoľko krát za deň obracať. Samica ho vzorne celú dobu otáčala a prenášala raz k narosenému miest a potom zase k suchšiemu.

lasiodora_parahybana_samica.jpg
No a konečne prišla tá dlho očakávaná chvíľa a samica kokón dňa 24.6.2007 roztrhla chelicerami. Hneď sme jej ho odobrali a vysypali drobotinu von. Náš odhad bol, že sa vo vnútri nachádza asi 800 živých nýmf a 300 až 400 neoplodnených vajíčok. Asi 200 nýmf sme roztriedili po 10 až 20 kusov do menších dóz. Zvyšok sme dali do menšieho terária.

lasiodora_parahybana_mlade.jpg
Na koniec by som ešte chcel povedať, že samec mi do dospelosti rástol asi 2,5 roka a samica mala počas párenia okolo 6 rokov. Párenie aj odchov prebiehali pri normálnej izbovej teplote (okolo 22 °C). A ešte jedna vec, samec ešte stále žije a občas si pochutná aj na nejakom tom cvrčkovi!

Andrej Vilim

 

Nové príspevky vo fóre

V príprave

Audit návštevnosti TOPlist.cz