General

Úvodná strana
INZERCIA
FÓRUM
GALÉRIA
CHAT
KOMIKS
Kvízy
Prehľad akcií

Články

Vtáčkare
Chelicerata
Chov kŕmneho hmyzu
Slovník pojmov
Inteview
Literatúra

Chov vtáčkarov

Fotogaléria spermaték
Popis druhov
FAQ
Všeobecne
Potrava
Jedovatosť
Zvliekanie
Choroby
Rozmnožovanie
Určenie pohlavia
Bite reports Terárium
Veľkosť
Umiestnenie
Zariadenie
Technika
Rastliny

Kontakt

Naše bannery
Reklama
Napíšte nám
Links

Odlomená končatina Brachypelmy boehmei:

Pred časom som si kúpil trojzvlekovú Brachypelmu boehmei. Jednu končatinu mala viditeľne pokrútenú a zle zvlečenú, čo nie je nejaký veľký problém u tak malých jedincov. Noha sa totiž ľahko regeneruje. Po ďalšom zvleku sa jej obnovila len čiastočne, asi po 3. článok. Nohu som jej nijak neodstraňoval, zvlečku v nej nemala prichytenú, len sa úplne nevyvinula. Pri ďalšom zvleku (4/5) som očakával, že jej noha bude už plne vyvinutá. Ale nestalo sa. Pavúkovi noha ostala na zvlečke prichytená. Tak som sa rozhodol jej zvlečku obstrihať, aby som videl, či má len nohu zaseknutú vo zvlečke, alebo sa jej vôbec nevyvinula. V nasledujúcich riadkoch podrobne priblížim kroky, ktoré som vykonal:

Zvlečku som sa pokúsil najskôr postupne odstrániť, okrem nohy. Nevedel som totiž (nebolo to z nijakého pohľadu vidieť ), či má nohu zakliesnenú, alebo ju ani nezvliekla. Postupne som odstraňoval nohy, kúsky hlavohrude. Postupoval som veľmi opatrne, avšak keď mi zostal už len kus okolo nohy zistil som, že sa jej vôbec nevyvinula a zvlečený bol asi len 1 mm z nohy. Tá sa pri ďalšom dotyku uvolnila, nepoužil som vôbec silu, akoby mi pavúk "pomohol“. (obr. 1)

boehmei_1.jpg
Na ďalšom snímku vidno Brachypelmu boehmei asi 30 sekúnd po celkovom uvoľnení končatiny a odstránení zvlečky. O asi 3 sekundy po jej odstránení sa jej vyvalila von z otvoru hemolymfa v celkovom množstve zachytenom na obrázku. Neviem, či hemolymfa bola obranný mechanizmus tela pavúka, alebo nahromadená hemolymfa, ktorá mala byť pumpovaná do končatiny počas zvliekania a jej prebytok ( a určite aj tlak ) v tele pavúka sa takto uvoľnil. Červený rámik naznačuje miesto, kde je "hemolymfová kvapka". Keďže som sa bál infekcie, ranu som jej čiastočne osušil na tenučkom drôtiku namotanou čistou vatou. Časť som nechal na zasušenie kvôli rane. (obr. 2)

boehmei_2.jpg
Na treťom obrázku je B. boehmei zachytená asi 30 hodín po zákroku. Miesto chýbajúcej nohy je naznačené červeným rámikom. Nespozoroval som zatiaľ nijakú infekciu ani pleseň. Po vyrobení záberu som ju premiestnil do suchej nádoby na 48 hod. Dnes ráno prijala potravu (larva Tenebrio molitor). Ak sa dožije ďalšieho zvleku a prežije ho, pridám záber, ako sa noha regenerovala.(obr. 3)

boehmei_3.jpg

Bebekexxx

 

Nové príspevky vo fóre

V príprave

Audit návštevnosti TOPlist.cz