General

Úvodná strana
INZERCIA
FÓRUM
GALÉRIA
CHAT
KOMIKS
Kvízy
Prehľad akcií

Články

Vtáčkare
Chelicerata
Chov kŕmneho hmyzu
Slovník pojmov
Inteview
Literatúra

Chov vtáčkarov

Fotogaléria spermaték
Popis druhov
FAQ
Všeobecne
Potrava
Jedovatosť
Zvliekanie
Choroby
Rozmnožovanie
Určenie pohlavia
Bite reports Terárium
Veľkosť
Umiestnenie
Zariadenie
Technika
Rastliny

Kontakt

Naše bannery
Reklama
Napíšte nám
Links

Ako podporiť rýchlosť zvliekania pavúkov rýchlo a jednoducho! Použíte Moultex!

(komerčná reklama)

(a okrem toho prvoaprílový článok, bližšie informácie hľadajte vo fóre spomínanom úplne na spodu)

Každý začínajúci chovateľ sa zaujíma o to, ako rýchlo budú jeho zverenci rásť. Pri pavúkoch je vek vyjadrený časovo prevažne nesmerodajný, a preto sa udáva v počte zvlekov. Tieto zvleky však trvajú rôzne dlho u rôznych rodov vtáčkarov (porovnajme napríklad Psalmopoeus spp. a Brachypelma spp.), často je veľký rozdiel aj medzi druhmi v rámci jedného rodu, no aj medzi jedincami rovnakého druhu z toho istého kokóna!

Rýchlosť zvliekania závisí nielen od konkrétneho druhu vtáčkara, ale aj od podmienok, v ktorých je chovaný. Je všeobecne známe, že vtáčkare (ako všetky pavúkovce a väčšina studenokrvných živočíchov, napríklad plazov) pri vyššej teplote zvyšujú rýchlosť látkovej výmeny (metabolizmu), teda rýchlejšie spracúvajú prijatú potravu, rýchlejšie prebiehajú biologické procesy v ich tele, dôsledkom čoho sa budú (okrem iného) aj rýchlejšie zvliekať.

Teplotu okolitého prostredia však nemôžeme zvyšovať neobmedzene, vystavovať vtáčkare dlhodobo teplotám nad 30˚C môže byť nebezpečné, niektoré druhy dokonca neznesú teplotu vyššiu ako 27˚C. Aj púštne druhy žijúce v horúcich podnebných oblastiach prečkávajú najvyššie denné teploty (neraz prevyšujúce 40˚C) v bezpečí až 40 centimetrov hlbokých nôr, kde je podstatne chladnejšie a vlhkejšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Všeobecne sa tvrdí, že malé pavúky sa zvliekajú priemerne raz za mesiac, vo vyšších zvlekoch sa tento interval predlžuje. Mnohí začiatočníci si pomyslia: Kúpim si pavúčika v prvom zvleku, 12x1 mesiac - o rok budem mať dospelého vtáčkara. A keď tak urobia, neraz sú sklamaní z podstatne pomalšieho rastu (zvlášť keď si kúpia obľúbené Brachypelma spp.), ktorý sa z plánovaného roka predĺži na 4-5 rokov aj pri vysokej teplote prostredia, kvalitnom krmive a vhodných životných podmienkach.

Ako teda zvýšiť rýchlosť zvliekania vašich osemnohých priateľov? Ako prvá stránka v strednej a východnej Európe sme sa dostali k exkluzívnym informáciám o novom prídavku do krmiva, ktorý vyvíjajú vedci z Nemeckej spolkovej republiky na čele s uznávaným arachnológom Paulom von Ziehmannom. Ide o bielkoviny, ktoré pôsobia na bunkové steny hmyzu a podnecujú biologickú aktivitu buniek. Vo výsledku je teda pavúk aktívnejší (teda atraktívnejší na pozorovanie, v laboratórnych podmienkach mali aj vtáčkare druhu B. smithi dravosť porovnateľnú s jedincami A. geniculata za normálnych podmienok), rýchlejšie a ochotnejšie prijíma potravu a čo je pre chovateľov najatraktívnejšie - rýchlejšie sa zvlieka!

Samotná skúmaná bielkovina by nebola dostatočným doplnkom výživy, pretože takto aktívne pavúky potrebujú podstatne výživnejšiu a kvalitnejšiu stravu. Preto je najvhodnejšie kombinovať ju s vysoko výživnými látkami (vo vhodnom pomere uhľohydrátov, bielkovín a tukov), aby mali chovanci "stavebný materiál" pre svoje telo.

Jedinci, ktorým bol predkladaný tento doplnok výživy, rástli rýchlejšie, medzizvlekové prírastky veľkosti boli väčšie, mali mohutnejšie končatiny a telá a boli všeobecne aktívnejšie oproti jedincom chovaným v rovnakých podmienkach, no so "štandardnou" stravou. V laboratórnych podmienkach sa dosiahli až tretinové intervaly medzi zvlekmi (teda zvlek netrval tri mesiace, ale len jeden). Mať väčšie, zdravšie a krajšie jedince je snom každého chovateľa vtáčkarov.

Ako môžete využiť tieto látky práve VY? Spoločnosť Arachnee už začala s výrobou prípravku Moultex, ktorý vo vhodnom pomere obsahuje spomínané látky. Je vhodný pre všetky druhy bežne chovaných vtáčkarov bez rozdielu miesta prirodzeného výskytu. Vďaka svojmu zloženiu nemá žiadne negatívne účinky na chovancov (okrem prirodzene rýchlejšieho dospievania - čiže aj starnutia - toto sa dá eliminovať vysadením podávania prípravku po dosiahnutí požadovanej veľkosti) a jej spotreba je minimálna. Aplikuje sa cez potravu: Doplnok sa najprv podá ako výživná potrava kŕmnemu hmyzu (napríklad cvrčkom), a po jej skonzumovaní sa tento hmyz podáva pavúkom. Treba to však urobiť čo najrýchlejšie, pretože cvrčky sú tiež hmyz a nikto predsa nechce mať pekné a mohutné cvrčky :-). Preto treba cvrčky skŕmiť skôr, ako začne ich telo Moultex metabolizovať (táto doba trvá približne deň).

Import na Slovensko začne niekedy v druhej polovici tohto roka, a prostredníctvom stránky lasiodora.sk budete mať po dobu troch rokov exkluzívnu možnosť kúpiť si prípravok Moultex. Cena prípravku sa očakáva na úrovni približne 1000 Sk za jedno balenie (uvádza sa, že jedným balením sa dá vykŕmiť 10 jedincov L. parahybana do dospelostného zvleku v priebehu pol roka), no nie je ešte definitívne určená.

Kúpte si aj vy Moultex a majte väčšie, zdravšie a krajšie pavúky!

K využívaniu prípravku sa môžete vyjadriť vo fóre, kde je aj priestor pre vaše otázky.

redakcia (s externými zdrojmi)

 

Nové príspevky vo fóre

V príprave

Audit návštevnosti TOPlist.cz