General

Úvodná strana
INZERCIA
FÓRUM
GALÉRIA
CHAT
KOMIKS
Kvízy
Prehľad akcií

Články

Vtáčkare
Chelicerata
Chov kŕmneho hmyzu
Slovník pojmov
Inteview
Literatúra

Chov vtáčkarov

Fotogaléria spermaték
Popis druhov
FAQ
Všeobecne
Potrava
Jedovatosť
Zvliekanie
Choroby
Rozmnožovanie
Určenie pohlavia
Bite reports Terárium
Veľkosť
Umiestnenie
Zariadenie
Technika
Rastliny

Kontakt

Naše bannery
Reklama
Napíšte nám
Links

Kto je Rick West?

Narodil som sa 3. decembra 1951 vo Viktorií, Britská Columbia v Kanade. Pôvodne som 29 rokov pracoval ako miestny šét pre “animal Humene Society”, ale venoval som sa aj mojej vášni – fotografovaniu prírody, cestovaniu a štúdiu rôznych aspektov zoológie...hlavne zbieraniu, chovu a foteniu vtáčkarov. Som šťastne ženatý s maželkou Lynn, s ktorou sme vychovali tri deti a máme aj dve vnúčatá.

Aký druh vtáčkara ste mali ako prvý?

Aphonopelma eutylenum,Chamberlin, 1940. Bol to prvý vtáčkar, ktorého som choval u príbuzných pri San Diegu v Californii v USA, keď som mal 13 rokov.

Zo všetkých druhov, čo poznáte a s k torými ste sa stretli, ktorý bol ten, čo vás fascinoval najviac?

Poecilotheria metallica Pocock, 1899. Bol to pre mňa najvzrušujúcejší objav, ktorého som sa zúčastnil. Tento druh sme znovu-našli po viac ako 100 rokoch, od kedy bol prvýkrát popísaný.

Koľko jedincov obsahuje vaša zbierka vtáčkarov, a koľko rôznych druhov máte?

Mal som asi 5000 exemplárov (vrátane mláďat z odchovov), tak ako aj škorpiónov a stonožiek, ale bolo s nimi priveľa práce takže teraz už nechovám bežné druhy vtáčkarov a zbierku som zkresal na cca 250-300 živých kusov. Neviem, koľko rôznych druhov vlastním ,ale je ich veľa J.

Čo povedala vaša žena, keď zistila, že ste fascinovaný vtáčkarmi? Bolo treba veľa snahy na to aby ste ju presvedčili?

Pre moju ženu to bolo ťažké. Zpočiatku sa ich bála, ale postupom času ich začala mať rada a rešpektovať ich a začala ma podporovať a povzbudzovať v mojej práci s nimi. Naše “domové pravidlo” je, že moje pavúky a škorpióny nesmú nikdy opustiť moju “pavúčiu miestnosť”. Ak sa to stane, moja žena môže prehodnotiť to, že sú chované v dome. Netreba hovoriť, že som veľmi opatrný.

Aké sú pozitíva a aké negatíva pri chove týchto zvierat v zajatí?

Túto otázku vynechám. Keďže toto je web stránka orientovaná na chovateľov, nechcem vstupovať do debát o mojích osobných pohľadoch na etické a morálne princípy chovania divokých a/alebo exotických zvierat v zajatí bez príčiny a len pre čisté potešenie z toho.

Na ktorú zo všetkých výprav, na ktorých ste boli odkedy študujete pavúky, si spomínate najľahšie? Na ktorú z nich by ste čo najrýchlejšie zabudli? Koľko ciest ste podnikly dohromady?

Precestoval som 25 krajín, aby som mohol študovať a fotiť vtáčkare. Najviac som si užil a najlepšie sa mi vryli do pamäti výpravy do Indie a Venezuely. Doposiaľ som nemal zlú výpravu, všetky som si užil. Uskutočnil som vyše 60 výprav odkedy som začal cestovať kvôli hľadaniu vtáčkarov na štúdium.

Podarilo sa vám objaviť počas vašej práce nejaké nové druhy?

Bolo ich veľla, mám ich plný pracovný stôl.

Koľko si myslíte, že sa ešte objaví nových druhov vtáčkarov?

Na svete je približne 883 platných druhov vtáčkarov z Theraphosidae (Svetový katalóg pavúkov, 2006), ale ja verím, že to je iba 60 percent zo známych Theraphosidae. Ešte veľa druhov čaká na to, aby boli objavené a popísané.

Myslíte si, že vlády rozličných štátov vytvárajú dostatočnú snahu aby študovali, chránili a katalogizovali ich naródne druhové bohatstvo?

Nie, vôbec nie. Korupcia a/alebo chudoba v ich všetkých možných podobách, je bežná. Pri takom veľkom počte ľudí bojujúcich o to aby ostali bohatí, alebo o to aby prežili, je divočina tá posledná vec, ktorá ich zaujíma ako objekt ochrany a je často tým najvyužívanejším prírodným zdrojom surovín.

Na koľkých TV dokumentoch ste sa podielali?

Podieľal som sa na siedmych televíznych dokumentárnych filmoch o vtáčkaroch a pomohol v mnohých iných ako odborný konzultant a poradca.

Aké projekty plánujete do budúcnosti?

Práve teraz pracujem na troch televíznych dokumentárnych filmoch o vtáčkaroch a škorpiónoch. Žiaľ môžem povedať len toľko, že budú obsahovať filmovanie vtáčkarov a škorpiónov vo Venezuele, Mexiku, Costa Rice, Francúzskej Guyayane a Dominikánskej republike.

Myslíte si, že ste “Indiana Jones” vtáčkarov?

Nie. Len Rick West… Snažím sa nemyslieť na to, že som slávny dobrodruh a osobnosť. V podstate som plachý človek, ktorý nemá rád priveľa pozornosti. Túto prácu a výpravy robím z môjho vlastného záujmu a pre potešenie.

Chceme ísť trochu do hĺbky a trochu lepšíe vás spoznať. Odpovedz rýchlo a veľmi stručne na nasledujúce otázky:

Vtáčkar?

Nemožné vybrať jediného, je tak veľa pekných druhov. Poecilotheria metallica, Chromatopelma cyaneopubescens a Theraphosa blondi sú pár z mojích obľúbených.

Škorpión?

Podobne ako u vtáčkarov, ale mám rád všetkých Pandinus a Androctonus spp.

Krajina?

Bol som v 25 krajinách sveta, ale Venezuela, Peru, Keňa a Malajzia sú moje najobľúbenejšie.

Arachnológ?

Kedysi William Baerg a Raymon Mascord a v súčasnosti Drs- Samuel Marshall a Rogerio Bertani, ktorý podporoval moju vášeň pre vtáčkare.

Jedlo?

Stejk, dary mora, pizza alebo orientálne jedlá.

Aktivity, ktoré robíte mimo domu?

Plachtenie, jaskyniarstvo, rybárčenie, fotografovanie, kempovanie a turistika

Skladba?

Nijaká konkrétna.

Film?

Odviate vetrom, Titanic (moderná verzia)…zpomedzi pár.

Ženské meno?

Lynn…ako moja žena.

Nápoj?

Na prvom mieste je “Rye” (kráľovská koruna) a 7-up, potom Gin s tonikom alebo Rum a Cola a nakoniec, ak nie je nič iného pivo...víno moc nepijem.

Farba?

Zelená a hnedá….prírodné farby.

Rick West - preklad Bebekexxx

 

Nové príspevky vo fóre

V príprave

Audit návštevnosti TOPlist.cz